Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Ревнощі – підозра власної неповноцінності. / Юрій Рибников

Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Облiк та аудит в комерцiйних банках - Герасимович


ГЛАВА 15 ОБЛІК ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ І ВНЕСКІВ ДО ДЕРЖАВНИХ ТА НЕДЕРЖАВНИХ ЦІЛЬОВИХ ФОНДІВ

Мета вивчення

Після вивчення глави 15 Ви повинні знати:

1. Суть системи оподаткування в Україні.

2. Склад податків, зборів і внесків до державних та недержавних фондів.

3. Законодавчу і методичну базу нарахування всіх видів податків, зборів і внесків.

4. Методику обліку нарахувань і сплати всіх видів податків, зборів і внесків.

5. Склад та зміст звітності про податки, збори та внески.

6. Методику контролю та санкції за порушення в обліку.

15.1. Види податків, які сплачують комерційні банки

Існуюча система оподаткування сформована на підставі Закону України «Про систему оподаткування», змін і доповнень до нього та інших законодавчих актів, що видаються згідно з цим законом. Система оподаткування грунтується на принципах стабільності, обов'язковості, соціальної справедливості при визначенні та утриманні податків, зборів і внесків.

Податки — це обов’язкові платежі, утримувані державою з фізичних та юридичних осіб в державний та місцевий бюджети і позабюджетні фонди. В Україні запроваджені такі податки, як податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств і організацій, податок з власників транспортних засобів, податок з реклами, комунальний податок тощо.

Зборами називають обов'язкові платежі юридичних та фізичних осіб за надані їм послуги або на високорентабельні та монопольні товари (продукцію). До зборів відносять акцизний збір, ринковий збір, збір за ордер на квартиру, курортний збір та ін.

Внески до державних цільових фондів — це обов'язкові відрахування юридичних та фізичних осіб на формування державних Цільових фондів. Внески сплачують до пенсійного фонду; фонду сприяння зайнятості населення; фонду ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення; на будівництво, ремонт і утримання автомобільних доріг; на формування державного іноваційного фонду тощо.

Контроль за дотриманням підприємствами і громадянами податкового законодавства здійснює державна податкова служба, створена при Кабінеті Міністрів України у складі Головної державної податкової адміністрації України та державних податкових адміністрацій в областях, районах, містах і районах у містах. Головним завданням державної податкової адміністрації є забезпечення дотримання законодавства про податки, повний облік усіх платників та інших обов'язкових платежів у бюджет, здійснення контролю і досягнення правильності обчислення та сплати цих платежів.

Важливого значення у формуванні інформації про податки та їх сплату набуває бухгалтерський облік.

Бухгалтерський облік податків, зборів та внесків банки ведуть на рахунках № 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами» та № 3619 «Інша кредиторська заборгованість за господарською діяльністю банку».

На рахунку № 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами» відкривають такі аналітичні рахунки за видами податків:

1) податок на прибуток;

2) податок на додану вартість;

3) акцизний збір;

4) прибутковий податок;

5) податок на майно;

6) податок із власників транспортних засобів;

7) фонд ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

8) фонд сприяння зайнятості населення;

9) розрахунки з пенсійним фондом за обов'язкові внески на соціальне страхування та за обов'язкові внески з доходів громадян;

10) іноваційний фонд;

11) відрахування на ремонт і будівництво автомобільних шляхів;

12) місцеві податки та збори (деталізовано);

13) інші податки, збори і внески до державних цільових фондів (деталізовано).

До рахунку № 3619 «Інша кредиторська заборгованість за господарською діяльністю банку» відкривають такі субрахунки для обліку розрахунків за необов'язковими, добровільними відрахуваннями до різних фондів:

1) розрахунки із соціального страхування:

2) розрахунки із страхування майна;

3) розрахунки із індивідуального страхування;

4) розрахунки з фондом захисту інвалідів;

5) інші не обов'язкові місцеві податки, збори і внески. Аналітичний облік податків, зборів та внесків до державних

цільових фондів ведуть у «Відомості аналітичного обліку розрахунків».

Головним завданням Такого обліку є:

1) точне визначення видів обов'язкових платежів і термінів їх сплати юридичними та фізичними особами (юридичні та фізичні особи сплачують обов'язкові платежі, виходячи зі специфіки та обсягів своєї підприємницької діяльності);

2) правильне та своєчасне визначення бази для оподаткування і проведення розрахунків обов'язкових платежів. Приступаючи до визначення бази для оподаткування, необхідно грунтовно вивчити методику розрахунку податку і, перш за все, які суми підлягають оподаткуванню, а які не підлягають. Суму обов'язкового платежу визначають на основі бази оподаткування, ставки податку та встановлених пільг;

3) забезпечення у визначені терміни перерахувань грошових коштів, пов'язаних з обов'язковими платежами, на рахунки Державного і місцевих бюджетів, фондів та позабюджетні рахунки. Важливо, щоб не було запізнень при перерахуванні грошових сум, бо за кожен день прострочки платежів передбачені фінансові санкції;

4) дотримання термінів подачі звітності в державну податкову інспекцію та представництва державних фондів на місцях. Найчастіше звітність подають із запізненням або взагалі не подають підприємства, які офіційно зареєстровані, але з тих чи інших причин не виконують статутних функцій.

Таким чином, кожне із визначених вище завдань обліку актуальне і за його дотриманням має стежити безпосередньо головний (старший) бухгалтер з обліку податків.

15.2. Облік прямих податків: з прибутку, за користування землею, з власників транспортних засобів, з громадян

До прямих податків банків відносять податок на прибуток підприємств і організацій, плату за землю, податок із власників транспортних засобів, прибутковий податок з громадян.

Облік податку на прибуток банків. Об'єктом оподаткування банківської діяльності є прибуток, який визначається шляхом зниження суми скоригованого валового доходу звітного періоду на суму валових витрат платника податку та суми амортизаційних відрахувань, передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.97 р.

Валовий дохід — це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській), економічній зоні та за її межами. Структура і перелік видів валових доходів регламентується згаданим вище законом.

Валові витрати виробництва та обігу — це сума будь-яких витрат платника податку в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), що можуть бути придбані цим платником податку для їх подальшого використання. Види витрат регламентуються зазначеним вище законом.

Прибуток від банківської діяльності оподатковується за ставкою 30 % до об'єкта оподаткування.

Податок сплачується до бюджету не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, з поданням не пізніше 25 числа місяця до податкового органу декларації про прибуток за звітний квартал з розрахунками наростаючим підсумком з початку звітного фінансового року.

Протягом кварталу банки сплачують авансові внески до бюджету за підсумками першого та другого місяців кварталу до 20 числа другого і третього місяців кварталу відповідно, без податкової декларації, виходячи з окремого розрахунку, який подається податковому органу в зазначений термін.

На суму нарахованих авансових внесків здійснюється бухгалтерський запис:

Д-т рахунку

№ 790 «Податок на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

Сума податку, яку треба сплатити, визначається із урахуванням раніше нарахованих платежів.

При сплаті податку складається така кореспонденція рахунків:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»:

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Після завершення року суми податку на прибуток, відображені на дебеті рахунку № 790 «Сплата податку на прибуток», списуються на рахунок № 590 «Результат поточного року» бухгалтерською проводкою:

Д-т рахунку

№ 590 «Результат поточного року»;

К-т рахунку

№ 790 «Податок на прибуток».

Внесені до бюджету зайві суми податку зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платнику згідно одержаної від нього письмової заяви.

У бухгалтерському обліку повернення платнику податків суми відображаються записом:

Д-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України»;

К-т рахунку

№ 790 «Податок на прибуток».

Суми податку на прибуток можуть, згідно діючих положень, зараховуватися у певних співвідношеннях до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів.

Облік плати за землю. Плата за землю утримується у вигляді земельного податку або орендної плати і визначається залежно від якості та місцезнаходження земельної ділянки за даними Державного земельного кодексу.

Земельний податок сплачують власники землі та землекористувачі, а орендну плату — орендарі. Розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі, землекористувачів і встановлюється у вигляді платежів за одиницю земельної площі з розрахунку на рік.

Середні ставки земельного податку затверджуються Верховною Радою України і можуть уточнюватися при зміні кадастрової оцінки землі.

Середні ставки земельного податку доводяться окремо за 1 га ріллі та багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ і окремо за 1 м2 земельних ділянок несільськогосподарського призначення в населених пунктах.

Суму земельного податку юридичні особи обчислюють самостійно за формою, встановленою Головною державною податковою адміністрацією, і щорічно (на 15 липня) подають її районній (міській) державній інспекції.

Реєстрація платників та нарахування земельного податку здійснюється раз на рік станом на 1 травня. Податок сплачується рівними частинами до 15 серпня і 15 листопада.

Нарахована сума податку відображується в обліку:

Д-т рахунку

№ 741 «Сплата податків та інших обов'язкових платежів, крім податку на прибуток», субрахунок № 7411 «Податок на землю»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

При сплаті земельного податку:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Розмір, умови і термін внесення орендної плати за землю визначаються за домовленістю сторін в угоді оренди. Розмір орендної плати не може бути меншим від розміру податку за земельну ділянку, яка орендується, а за оренду земель сільськогосподарського призначення не може перевищувати цього податку.

На суму нарахованої орендної плати:

Д-т рахунку

№ 7422 «Орендні платежі»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

При сплаті орендної плати за землю:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Для забезпечення економічного регулювання земельних відносин при передачі землі у приватну власність, у спадщину, даруванні та одержанні банківського кредиту під заставу застосовується нормативна ціна землі. Вона визначається у сторазовому розмірі земельного податку на неї.

Облік податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є одним із джерел фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування.

Платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів є вітчизняні та іноземні юридичні та фізичні особи й особи без громадянства, які мають власні транспортні засоби (автомобілі, мотоцикли, моторолери) та інші самохідні машини і механізми на пневматичному ходу. Платниками є також власники моторних човнів (катерів, яхт), мотосаней.

Ставки та порядок сплати податку регламентуються місцевими Радами народних депутатів базового рівня.

№ з/п

Об'єкти оподаткування

Ставки податку на рік, у мінімальних заробітних платах

1.

Автомобілі легкові залежно від потужності двигуна:

а) з кожної кінської сили;

б) з кожного кіловата потужності:

0,01

0,015

2.

Автомобілі вантажні вантажопідйомністю до 7 т залежно від потужності двигуна:

а) з кожної кінської сили;

б) з кожного кіловата потужності

0,015

0,02

3.

4.

Автомобілі вантажні вантажопідйомністю понад 7 т та інші самохідні машини і механізми, автобуси залежно від потужності двигуна:

а) з кожної кінської сили;

б) з кожного кіловата потужності;

0,02

0,03

Мотоцикли, моторолери та мотоблоки залежно від потужності двигуна:

а) з кожної кінської сили;

б) з кожного кіловата потужності

0,005

0,01

Податок не утримується з власників машин і механізмів на гусеничному ходу, а також зернозбиральних та спеціальних комбайнів з двигунами.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується за відповідними ставками на одиницю потужності.

Транспортні засоби іноземного виробництва, в тому числі й країн СНД, куплені за ВКВ, обкладаються податком за ставкою 2,4 мінімальної заробітної плати з кожної кінської сили потужності двигуна або в розмірі 3,5 мінімальної заробітної плати з кожного кіловата потужності двигуна. Транспортні засоби виробництва СНД, куплені за російські рублі, обкладаються податком за звичайними ставками.

Від сплати податку за підвищеними ставками звільняються:

а) підприємства автомобільного транспорту загального користування, зайняті перевезенням пасажирів;

б) інші підприємства, які мають транспортні засоби для перевезення пасажирів, автомобілі спеціального призначення, технологічні транспортні засоби, що придбані за ВКВ;

в) транспортні засоби іноземного виробництва, придбані за бартерними операціями (у випадках, коли передбачається обмін продукції на транспортні засоби);

г) внесені іноземними інвесторами до статутного фонду підприємства з участю іноземного капіталу або подаровані.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється банками на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин й механізмів за станом на 1 січня поточного року.

Розрахунок податку здійснюється зі сумарної потужності кожного виду та марки транспортних засобів за ставками, визначеними вище. Розмір податку у зв'язку із вибуттям з експлуатації або придбанням транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів протягом року не перераховується.

На суму нарахованого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складають таку кореспонденцію:

Д-т рахунку

№ 7419 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

При сплаті бюджету податку з власників транспортних засобів:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Розрахунки суми податку банки подають до державних податкових адміністрацій за місцем свого знаходження, на підставі даних бухгалтерського обліку, за порядком і термінами, визначеними податковими органами, але не пізніше 15 березня року, наступного за звітним.

Громадяни — власники транспортних засобів сплачують податок за тими ж ставками, що й підприємства. Однак варто зазначити, що у випадку придбання транспортних засобів у другому півріччі громадяни зобов'язані сплатити податок за придбаний транспортний засіб у половинному розмірі від визначеної суми.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів сплачується:

а) громадянами — власниками транспортних засобів — один раз перед щорічним технічним оглядом, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд;

б) банками — щорічно (перед реєстрацією, перереєстрацією або щорічним технічним оглядом транспортних засобів), але не пізніше першого півріччя.

Облік прибуткового податку з громадян. Платниками прибуткового податку є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства — як ті, що мають, так і ті, що не мають постійного місця проживання в Україні. До громадян, що мають постійне місце проживання в Україні, належать громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні не Менше 183 днів у календарному році.

Об'єктом оподаткування громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний дохід за календарний рік (що складається з місцевих сукупних оподатковуваних доходів), одержаних з різних джерел як на території України, так і за її межами. Об'єктом оподаткування громадян, які не мають постійного місця проживання в Україні, є дохід, одержаний з джерел в Україні.

До сукупного оподатковуваного доходу відносять доходи, отримані як у грошовій, так і в натуральній формі (національній або іноземній валюті). Доходи, отримані в натуральній формі, зараховуються до сукупного оподатковуваного доходу за календарний рік за ринковими цінами.

Податок з доходів, одержаних в іноземній валюті, сплачується в українській національній валюті. Перерахунок доходів здійснюється за курсом валют, що запроваджується Національним банком України на дату одержання доходу.

До сукупного оподатковуваного доходу не належить допомога за державним соціальним страхуванням і державним соціальним забезпеченням (крім допомоги за тимчасового непрацездатністю); суми одержуваних аліментів; державні пенсії та додаткові пенсії, що виплачуються за умовами добровільного страхування пенсій; компенсаційні виплати; доходи громадян від продажу продукції сільськогосподарського господарства та продуктів її первинної переробки (за умови вироблення продукції власними силами); суми, одержані громадянами, за обов'язковим і добровільним страхуванням та інші виплати.

Сукупний оподатковуваний дохід зменшується на суму мінімальної заробітної плати (неоподатковуваного мінімуму). Оподатковуваний дохід зменшується також у таких випадках:

а) на одну мінімальну заробітну плату на кожну дитину віком до 16 років; пільга надається одному з батьків за місцем основної праці за умови, що його (її) сукупний місячний оподатковуваний дохід не перевищує 10 мінімальних заробітних плат;

б) для громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи і віднесені до першої та другої категорій, а також для інвалідів війни першої групи — 10 мінімальних заробітних плат (включаючи пільги пункту «а» та неоподатковуваний мінімум). Пільга надається за місцем основної праці;

в) для учасників Великої Вітчизняної війни, інших бойових операцій із захисту колишнього СРСР; для військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, які проходили службу в Афганістані та інших країнах, де велись бойові дії; для інвалідів з дитинства, інвалідів першої та другої груп (крім інвалідів війни першої групи); для громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи і віднесені до третьої та четвертої категорій — до 5 мінімальних заробітних плат (включаючи пільги пункту «а» та неоподатковуваний мінімум).

Прибутковий податок зі сукупного оподатковуваного доходу громадян за місцем основної праці (служби, навчання) обчислюється залежно від місячного сукупного доходу, що виражений в неоподатковуваних мінімумах (н. о. м.).

Ставки прибуткового податку з доходів громадян в Україні наведені у таблиці.

№ з/п

Місячний сукупний оподатковуваний дохід (у неоподатковуваних мінімумах)

Ставки та розміри податку

1.

2.

3 доходу в розмірі 1 н. о. м. до 17 грн .

3 доходу в розмірі 1 н. о. м. + 1 грн. до 10 н. о. м.

Не оподатковується 10 % від суми доходу, що перевищує розмір 1 н. о. м.

3.

3 доходу в розмірі від 5 н. о. м. + 1 грн. до 10 н. о. м.

Податок з доходу в розмірі 5 н. о. м. + 15 % від суми, що перевищує дохід у розмірі 5 н. о. м.

4.

3 доходу в розмірі від 10 н. о. м. + 1 грн. до 15 н. о. м.

Податок з доходу в розмірі 10 н. о. м. + 20 % від суми, що перевищує дохід у розмірі 10 н. о. м.

5.

3 доходу в розмірі від 15 н. о. м. + 1 грн. до 25 н. о. м.

Податок з доходу в розмірі 15 н. о. м. + 30 % від суми, що перевищує дохід у розмірі 15 н. о. м.

6.

3 доходу в розмірі понад 25 н. о. м.

Податок з доходу в розмірі 25 н. о. м. + 40 % від суми, що перевищує дохід у розмірі 25 н. о. м.

Із сум доходів, одержуваних громадянами не за місцем основної Роботи та громадянами, які не мають постійного місця проживання в Україні, податок нараховується до джерел виплати за ставкою 20 %. Нарахування, утримання і перерахування бюджету прибуткового податку юридичні та фізичні особи здійснюють самостійно. На суму нарахованого прибуткового податку складається така кореспонденція рахунків:

Д-т рахунку

№ 3652 «Нарахування працівникам банку за заробітною платою»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

При перерахуванні коштів у бюджет:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Після закінчення календарного року громадяни, крім тих, які одержували доходи лише за місцем основної праці, зобов'язані до 1 березня наступного за звітним періодом року подати до податкового органу за місцем проживання декларацію про суму сукупного доходу, одержаного як за основним, так і за неосновним місцем праці.

Суб'єкти підприємницької діяльності, які проводять виплати зазначених доходів, зобов'язані не пізніше як через 30 днів після виплати надіслати в податкові органи відомості про виплачені суми доходів і суми утриманого з них податку за формою № 2 «Довідка про суму виплаченого доходу і утриманого податку не за місцем основної праці, в тому числі за сумісництвом та цивільно-правовими угодами».

15.3. Облік непрямих податків: податку на додану вартість, акцизного та митних зборів

До непрямих податків відносять податок на додану вартість (ПДВ), акцизний збір, мито.

Податок на додану вартість є частиною новоствореної вартості і сплачується до державного бюджету на кожному етапі виробництва товарів, виконання робіт, надання послуг.

Платниками ПДВ є суб'єкти підприємницької діяльності, що перебувають на території України, а також об'єднання та іноземні юридичні особи і громадяни, які здійснюють від свого імені виробничу та іншу підприємницьку діяльність на території України.

Об'єктами оподаткування є обіг з реалізації товарів (робіт, послуг).

Банки України не є платниками ПДВ за основними видами суто банківських операцій згідно Закону України «Про податок на додану вартість», затвердженого Верховною Радою 03.04.97 р. за № 168/97-ВР. Звільненню підлягають:

— операції з залучення і розміщення грошових коштів за угодами позики, депозиту, вкладу, страхуванню і дорученню;

— операції з надання, управління і переуступки фінансових кредитів, кредитних гарантій і банківських поручительств особам, які надали такі кредити, гарантії або поручительства;

— операції, пов'язані з обігом валюти, грошей і банкнот, що є законними засобами платежу (за винятком використовуваних з нумізматичною метою), а також цінних паперів (акцій, облігацій, сертифікатів, векселів тощо).

Послуги банків, не зв'язані з переліченими вище операціями, підлягають оподаткуванню. Об'єктом оподаткування при реалізації послуг є виручка, одержана від надання:

— форфейтингових, факторингових, трастових операцій;

— послуг щодо здачі в оренду майна;

— послуг щодо зберігання документів і цінностей;

— послуг щодо транспортування готівки, грошей, інкасації;

— послуг щодо автоматизованої обробки даних і інформаційного забезпечення (крім послуг, пов'язаних з операціями за рахунками клієнтів);

— послуг щодо поручительства, надання гарантій і видач інших зобов'язань за третіх осіб;

— послуг зв'язку, крім послуг, пов'язаних з операціями за рахунками клієнтів;

— послуг з підготовки кадрів і підвищення кваліфікації;

— консультаційних, правових, аудиторських, експертних, посередницьких, брокерських послуг;

— послуг з реалізації предметів застави, включаючи їх передачу заставотримачу при невиконанні передбаченого заставою зобов'язання;

— послуг населенню з надання в індивідуальне користування сейфів, прийому на збереження цінних паперів тощо;

— послуг на сторону позавідомчої охорони. В оподаткований обіг включаються суми, одержані від реалізації господарських матеріалів, малоцінних і швидкозношуваних предметів та основних засобів і нематеріальних активів, а також грошові кошти та інше майно, що одержують банки у вигляді фінансової допомоги, поповнення фондів спеціального призначення або скеровані на рахунок збільшення прибутку, а також одержані безкоштовно.

Ставка податку складає 20 % від суми об'єкта оподаткування.

У бухгалтерському обліку нарахування бюджету ПДВ відображається бухгалтерською проводкою:

Д-т рахунку

№ 741 «Сплата податків та інших обов’язкових платежів, крім податку на прибуток», субрахунок № 7410 «Податок на додану вартість»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

При сплаті в бюджет нарахованого ПДВ кореспондують рахунки:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Щомісячну сплату ПДВ здійснюють за встановленими законодавством строками.

За ПДВ передбачено низку пільг, але у зв'язку з тим, що їх перелік постійно переглядається Кабінетом Міністрів України та Головною державною податковою адміністрацією України, вони не подані у підручнику.

Облік акцизного збору. Акцизний збір — це непрямий податок на високорентабельні та монопольні товари (продукцію), що включається до ціни цих товарів (продукції). Перелік товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір та його ставки затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Платниками акцизного збору є суб'єкти підприємницької діяльності — виробники підакцизних товарів (продукції), а також суб'єкти підприємницької діяльності, що імпортують підакцизні товари (продукцію).

Об'єктами оподаткування акцизним збором є:

а) обіги з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) шляхом їх продажу, обміну та інші товари (продукцію), роботи (послуги), безоплатної передачі товарів (продукції) або з частковою їх сплатою;

б) обіги з реалізації (передачі) товарів (продукції) для власного споживання, промислової переробки (крім обігів з реалізації (передачі) для виробництва підакцизних товарів), а також для своїх працівників;

в) митна вартість імпортних товарів (продукції), придбаних за іноземну валюту, крім тих, з яких відповідно до митного тарифу утримується мито.

Акцизний збір визначається за ставками у відсотках до обігу з продажу товарів, виходячи з їхньої вартості за ринковими (регульованими) цінами, що встановлені з урахуванням акцизного збору (без ПДВ). Вільна відпускна ціна з включенням акцизного збору визначається підприємствами за формулою:

ВЦ = (С + П): (100 - СА) х 100,

де ВЦ — вільна відпускна ціна; С — собівартість виробництва; СА — ставка акцизного збору у відсотках.

При закупівлі імпортних товарів (продукції) оподатковуваний обіг визначається, виходячи з їхньої митної вартості. Варто пам'ятати, Що для розрахунку даної вартості іноземна валюта перераховується у національну валюту України за курсом Національного банку України, що діє на день подання митної декларації.

Обчислення акцизного збору на імпортні товари здійснюється за такими формулами:

а) за товари, що підлягають оподаткуванню митом і митними зборами:

А = (В + М) х СА : 100;

б) за інші товари:

А = (В х СА) : 100,

де А — акцизний збір; В — митна вартість імпортних товарів у національній валюті України; М — мито та митні збори; СА — ставка акцизного збору.

Акцизний збір не проводиться при реалізації підакцизних товарів (продукції) на експорт за іноземну валюту.

Не підлягає оподаткуванню обіг з реалізації легкових автомобілів спеціального призначення для інвалідів, вартість яких сплачують органи соціального забезпечення, а також легкових автомобілів спеціального призначення (швидка медична допомога, міліція тощо) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно, виходячи з обсягів реалізованих підакцизних товарів (продукції) за встановленими ставками.

Нарахування акцизного збору відображають бухгалтерською проводкою:

Д-т рахунку

№ 7419 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

На сплату бюджету акцизного збору складають бухгалтерську проводку:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Облік митних зборів. Митний збір — це обов'язковий грошовий збір, що утримується з фізичних та юридичних осіб за перевезення товарів (продукції) через державний кордон. Митні збори утримуються в іноземній валюті або валюті України до або в момент подання вантажної митної декларації (ВМД) і нараховуються у відсотках до митної вартості товарів або за фінансовими ставками.

При визначенні митної вартості й сплати зборів іноземна валюта перераховується в національну валюту України за курсом, який діє на день подання ВМД.

Сума митних зборів, що підлягає сплаті, зараховується на депозитний та валютний рахунки митниці.

За заявою підприємства і при наявності гарантій банку митниця має право відтермінувати або кредитувати сплату митних зборів на термін, який не перевищує одного місяця.

Запровадження пільг та зміна ставок зборів здійснюються Кабінетом Міністрів України.

Товари та інші предмети, за оформлення яких не були сплачені митні збори або на сплату зборів не було надано відстрочки пропусканню митними закладами не підлягають.

Мито на митні збори за імпортні товари відносять на збільшення вартості одержаних товарів (продукції) бухгалтерською проводкою:

Д-т рахунку

№ 3400 «Господарські матеріали на складі»,

або

Д-т рахунку

№ 3410 «Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі»,

або

Д-т рахунку

№ 443 «Капітальні вкладення в операційні основні засоби» (наприклад, в обладнання, що потребує монтажу),

або

Д-т рахунку

№ 453 «Капітальні вкладення в неопераційні основні засоби» (наприклад, в обладнання, що потребує монтажу);

К-т рахунку

№ 361 «Кредиторська заборгованість за господарською діяльністю банку» (відповідний субрахунок).

Сума мита та митних зборів, що перерахована Державному митному комітету України, відображається бухгалтерською проводкою:

Д-т рахунку

№ 361 «Кредиторська заборгованість за господарською діяльністю банку» (відповідний субрахунок);

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

15.4. Облік внесків до державних цільових фондів

До державних цільових фондів відносять: пенсійний фонд; фонд соціального страхування; фонд для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення; фонд сприяння зайнятості населення; на будівництво, ремонт і утримання автомобільних доріг; державний іноваційний фонд.

Облік внесків до пенсійного фонду і фонду соціального страхування. Внески до пенсійного фонду зобов'язані сплачувати усі підприємства, які використовують найману працю (у тому числі з іноземними інвестиціями), громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності та виключно їхній праці, та адвокати.

Для підприємств, закладів і організацій усіх форм власності запроваджено тариф обов'язкових внесків до пенсійного фонду в розмірі 32 %, а на соціальне страхування — 4 % фонду оплати праці та інших виплат, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладанню прибутковим податком (за невеликим винятком). Громадські організації пенсіонерів та інвалідів; підприємства і заклади, створені за рахунок коштів цих організацій з метою розв'язання статутних завдань; підприємства, де інваліди складають більше половини від загальної чисельності працюючих, сплачують 5 % фонду оплати праці.

До пенсійного фонду працюючі громадяни вносять 1 % нарахованої їм суми оплати праці; громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності та виключно на їхній праці, а також адвокати — 9 % суми доходу; підприємства. незалежно від форм власності та господарювання, виду діяльності й галузевої належності, об'єднання громадян-підприємців, які використовують найману працю — у розмірі 33,3 % суми винагород, які виплачуються громадянам за угодами цивільно-правового характеру: громадяни, які бажають зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію, періоди трудової діяльності, коли вони не підлягали державному соціальному страхуванню,— у розмірі 33,3 % суми усіх видів отриманого і скоригованого заробітку (доходу).

Внески до пенсійного фонду обчислюються щомісячно. Вони сплачуються одночасно зі сплатою прибуткового податку з громадян після закінчення календарного місяця, але не пізніше терміну одержання в закладах банку коштів на виплату належних громадянам сум.

На певні види оплати праці та інші виплати страхові внески не нараховуються. Зокрема, це компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога при звільненні; компенсаційні виплати (добові за відрядженнями і виплати замість добових); вартість безкоштовно наданих деяким категоріям працівників квартир, комунальних послуг, палива, проїзних квитків або сума коштів для їх відшкодування; вартість виданого спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, мила, мийних та знешкоджувальних засобів, молока і лікувально-профілактичного харчування; суми відшкодування затрат та інших компенсацій у зв'язку з переведенням, зарахуванням або скеруванням робітників і службовців на роботу в іншу місцевість; доплати і надбавки до заробітної плати замість добових у випадках, коли постійна робота проходить у дорозі чи має роз'їзний характер або у зв'язку зі службовими поїздками в межах обслуговуючих дільниць; заробітна плата за дні роботи без винагороди за працю (суботники, недільники тощо), яка перераховується до відповідного бюджету або з доброчинною метою; суми відшкодувань заподіяної працівникові шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків; стипендії, що виплачуються підприємствами і організаціями слухачам підготовчих відділень, студентам, аспірантам, скерованим на навчання з відривом від виробництва; допомога, яка виплачується за рахунок підприємства, закладу, організації молодим спеціалістам під час відпустки після закінчення вищого або середнього спеціального закладу; на неоподатковану суму матеріальної допомоги; на компенсаційні витрати, які виплачуються громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (на оздоровлення, при звільненні, на харчування, винагорода за вислугу років, різні види допомоги на Дітей); на допомогу сім'ям з дітьми, що виплачується з Державного та місцевих бюджетів; на виплати з коштів фонду соціального страхування України і пенсійного фонду України (крім коштів, спрямованих на оплату праці).

Підприємства, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності та виключно їхній праці;

адвокати; громадяни-підприємці, які використовують найману працю зобов'язані вести облік розрахунків внесків до пенсійного фонду та витрачання його коштів.

На суму утримань обов'язкових страхових внесків із оплати праці працюючих громадян (1,9 або 33,3 %) здійснюється запис:

Д-т рахунку

№ 3652 «Нарахування працівникам банку по заробітній платі»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

Суми, які відраховують до пенсійного фонду (32 %) та фонду соціального страхування (4 %) відображаються:

Д-т рахунку

№ 7401 «Внески на державне соціальне страхування» (як витрати на утримання персоналу);

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язкоеими платежами» (відповідні аналітичні рахунки за розрахунками з пенсійним фондом і фондом соціального страхування). При перерахуванні коштів до зазначених фондів операції в обліку відображають як:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Облік внесків до фонду ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Фонд утворюється за рахунок внесків підприємств і господарських організацій, незалежно від їх підпорядкованості та форм власності, у розмірі 5 % від фактичних сум витрат на оплату праці з віднесенням сплачених сум на собівартість продукції (робіт, послуг):

Д-т затратних рахунків (№ 740 та ін.);

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами». При перерахуванні коштів фонду здійснюють запис:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Сплата внесків здійснюється щомісячно, не пізніше дати виплати заробітної плати.

Облік внесків до фонду сприяння зайнятості населення. Госпрозрахункові підприємства, об'єднання, організації, які є юридичними особами і перебувають на самостійному балансі, негоспрозрахункові кооперативи, заклади й організації, що отримують доходи від виробничо-господарської чи фінансово-комерційної діяльності, а також особи, які використовують працю окремих громадян за угодами зобов'язані щомісяця сплачувати внески до фонду зайнятості населення у розмірі 1,5% від фактичних сум витрат на оплату праці з віднесенням сплачених сум на собівартість продукції (робіт, послуг):

Д-т затратних рахунків (№ 740 та ін.);

К-т рахунку

№ 3620 (окремий субрахунок фонду зайнятості населення).

Нараховані суми коштів до фонду сприяння зайнятості населення перераховують міським та районним центрам зайнятості:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Сплата внесків здійснюється щомісячно, не пізніше дати виплати оплати праці.

Облік внесків на будівництво, ремонт і утримання автомобільних шляхів та збору на дорожні роботи. Внески здійснюються для реалізації програм розвитку шляхового господарства. Банківські установи відраховують з цією метою 1,2 % від суми реалізації. Відрахування банківських установ на будівництво та ремонт автомобільних шляхів включають до складу їх витрат:

Д-т рахунку

№ 7419 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

Підприємства, об'єднання, організації, а також підприємці незалежно від форм власності, що реалізують споживачам автомобільний бензин, дизельне пальне, мастила, зріджений та стиснений газ для заправки автотранспорту, сплачують збір на дорожні роботи в розмірі 7 % від обсягів їх реалізації. Реалізація зазначених матеріалів підприємствам і населенню здійснюється за цінами, збільшеними на суму збору від продажу паливно-мастильних матеріалів.

На суму збору дебетують рахунок № 340 «Господарські матеріали» (щодо палива) і кредитують рахунок № 361 «Кредиторська заборгованість за господарською діяльністю банку». Зарахування коштів на спеціальний рахунок облшляхобуду проводять такими кореспонденціями:

Д-т рахунку № 361;

К-т рахунку № 1200.

Збір на дорожні роботи сплачується щомісячно, до 20 числа місяця, наступного за звітним. Внески на будівництво, ремонт і утримання автомобільних шляхів перераховуються щоквартально, до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Облік внесків до державного іноваціного фонду. Державний іноваційний фонд створений для фінансування та матеріально-технічної підтримки заходів щодо забезпечення розвитку і використання досягнень науки та техніки в Україні.

Установи банків відраховують до фонду кошти у розмірі 1 % обсягу реалізації робіт, послуг, за винятком суми ПДВ і акцизного збору, з віднесенням цих коштів на собівартість своїх послуг бухгалтерською проводкою:

Д-т рахунку

№7419 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку па прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

Термін сплати до державного іноваційного фонду — щоквартально, до 15 числа місяця, наступного за звітним.

15.5. Облік місцевих податків і зборів

До основних місцевих податків і зборів, які можуть сплачувати банки, належать: 1) готельний збір; 2) збір за паркування автомобілів; 3) ринковий збір; 4) податок з реклами; 5) збір за право використання місцевої символіки; 6) збір за право проведення кіно- і телезйомок; 7) збір за проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей; 8) комунальний податок; 9) збір за проїзд територією прикордонних областей автотранспорту, що прямує за кордон; 10) збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі.

Готельний збір нараховується в розмірі, що не перевищує 20 % добової вартості найманого житла (без додаткових послуг) і утримується з осіб, що поселяються в готель. Готельний збір, внесений за рахунок коштів банків, відноситься на собівартість їх робіт, послуг:

Д-т рахунку

№ 7419 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

Збір з паркування автотранспорту в спеціально обладнаних місцях встановлюється в межах 3 % мінімальної заробітної плати за кожну годину паркування. Збір на паркування автотранспорту, Що належить юридичним особам, відноситься на собівартість банківських послуг.

Ринковий збір утримується з фізичних осіб у розмірі до 20 % мінімальної заробітної плати, а з юридичних осіб — до 3 % мінімальних заробітних плат. Порядок віднесення затрат і кореспонденція рахунків не відрізняються від двох попередніх зборів.

Податок з реклами сплачується фізичними та юридичними особами за встановлення та розміщення реклами. Граничний розмір податку не може перевищувати 0,1% вартості послуг за розміщення одноразової реклами та 0,5 % за розміщення реклами на тривалий час. Юридичні особи покривають витрати на податок з реклами за рахунок собівартості банківських послуг:

Д-т рахунку

№ 7419 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

Збір за право використання місцевої символіки утримується з фізичних та юридичних осіб, які використовують місцеву символіку з комерційною метою. Граничний розмір збору з юридичних осіб не може перевищувати 0,1 % вартості виробленої продукції (робіт, послуг) з використанням місцевої символіки, а з фізичних осіб — 5 мінімальних заробітних плат. Витрати на збір юридичні особи відносять на собівартість банківських послуг.

Збір за право кіно- і телезйомок не може перевищувати фактичних витрат на проведення зазначених заходів. Витрати на збір покриваються за рахунок податку, що залишається у розпорядженні банків після сплати обов'язкових платежів.

Збір за проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей утримується з фізичних та юридичних осіб, які мають дозвіл:

— на проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей (збір не може перевищувати 0,1 % вартості виявлених товарів або суми, на яку випускається лотерея);

— на проведення лотерей (збір з кожного учасника не може перевищувати трьох мінімальних розмірів заробітних плат).

Витрати на збір за проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей відшкодовуються за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженні банків після сплати обов'язкових платежів.

Комунальний податок стягується з юридичних осіб, крім бюджетних закладів, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не може перевищувати 10 % річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з мінімального розміру заробітної плати. Витрати на сплату комунального податку відносять до інших небанківських операційних витрат бухгалтерською проводкою:

Д-т рахунку

№ 7119 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

Збір за проїзд територією прикордонних областей автотранспорту, що прямує за кордон, утримують:

— з фізичних та юридичних осіб України (суму в розмірі 0,5 мінімальних заробітних плат);

— з фізичних та юридичних осіб інших держав (суму в розмірі від 5 до 50 доларів США залежно від марки і потужності автотранспорту).

Відшкодування збору юридичним особам України здійснюється за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженні банків після сплати обов'язкових платежів.

Збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі утримують у розмірі до 20 мінімальних заробітних плат для суб'єктів, які постійно займаються торгівлею, та до однієї мінімальної заробітної плати — за одноразову торгівлю. Збір відносять на витрати банку.

— До інших податків, зборів, внесків згідно з чинним законодавством України відносять відрахування на геологорозвідувальні роботи, плату за спеціальне використання прісних водних ресурсів (плату за воду), плату за забруднення навколишнього середовища, державне мито. З усіх наведених, банки сплачують тільки останній податок. Розглянемо його облік.

Платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи. Розміри ставок залежать від документів і дій, за які справляється мито.

Державне мито сплачується за місцем розгляду та оформлення документів і зараховується до місцевого бюджету (за винятком деяких випадків).

Державне мито сплачується готівкою, митними марками або шляхом перерахувань з рахунку платника.

При сплаті:

Д-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами»;

К-т рахунку

№ 1001 «Банкноти та монета в касі банку» або

К-т рахунку

№ 1200 «Коррахунок у Національному банку України».

Суми сплаченого державного мита відносять на інші небанківські операційні витрати, як:

Д-т рахунку

№ 7419 «Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток»;

К-т рахунку

№ 3620 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами».

15.6. Фінансові санкції та їх облік

За несвоєчасно сплачені суб'єктами оподаткування суми податків і неоподатковуваних платежів передбачені фінансові санкції. Після закінчення встановлених термінів сплати відповідних платежів не внесена сума вважається недоїмкою і утримується з нарахуванням пені (за невеликим винятком). Пеня нараховується із сум недоїмок за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірі, визначеному законодавством за окремими видами платежів, від 0,1 до 0,3 %. Виняток складає тільки прибутковий податок — 5 %.

Якщо законодавством щодо окремих видів платежів розмір пені не встановлено, нарахування пені на суму недоїмки здійснюється в розмірі 0,3 % суми недоїмки.

При надходженні сум для сплати недоїмки в першу чергу погашається недоїмка, а потім — пеня. При утриманні недоїмки на підставі рішення суду першочергово покриваються затрати, що пов'язані з утриманням.

Недоїмка за податками і неоподатковуваними платежами та нарахування пені можуть визначатись на підставі актів перевірок державних податкових інспекторів та працівників відповідних державних цільових фондів.

На суму дорахувань за результатами перевірки сум податків та інших платежів до бюджету передбачено дворазовий штраф, а при повторному порушенні протягом року п'ятиразовий. За неподання або несвоєчасне подання декларацій, розрахунків та інших документів для обчислення податків, а також неподання або несвоєчасне подання закладам банків платежів доручень на сплату податків, інших платежів до бюджетів, внесків до державних цільових фондів утримується штраф у розмірі 10 % належних до сплати сум податків та інших платежів до бюджету, внесків до державних цільових фондів.

Якщо банк у наступних балансах і звітах, а також розрахунках податків, до перевірки податковою інспекцією, усунув раніше допущені заниження прибутку (доходу) або іншого об'єкта оподаткування і письмово повідомив про це в державну податкову адміністрацію, то фінансові санкції у цьому випадку не застосовуються.

На виправлення помилок доцільно оформляти бухгалтерські довідки, де потрібно обгрунтовувати причини та необхідність змін у бухгалтерських записах. Такий підхід до організації обліку сприяє підвищенню його якості та зростанню авторитету бухгалтера як з боку державних податкових інспекторів, так і з боку колег-бухгалтерів.

Державні податкові адміністрації мають право накладання адміністративних штрафів у розмірі 5—10 мінімальних заробітних плат на службових осіб банків, винних у приховуванні (заниженні) прибутку (доходу) або приховуванні (необчисленні) інших об'єктів оподаткування, а також у відсутності бухгалтерського обліку або веденні його з порушенням установленого порядку і перекрученні бухгалтерських звітів, у неподанні, несвоєчасному поданні або поданні за невстановленою формою бухгалтерських звітів, балансів, розрахунків, декларацій та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та інших платежів у бюджет.

Зважаючи на велику відповідальність за правильність та своєчасність сплати податків, зборів і внесків до державних цільових фондів, головні бухгалтери банків розробляють «Календарні сплати основних податків, зборів та внесків до державних цільових фондів» на місяць, квартал, півріччя, рік. У міру сплати податків, зборів та внесків дати сплати можна зафарбовувати різними кольорами (наприклад, синім кольором — якщо сплата проведена своєчасно, чорним — якщо сплата проведена із запізненням).

В окремих банках головні бухгалтери складають аналогічні календарі для звітності. За формою календарі звітності мало чим відрізняються від календарів сплати податків, зборів та внесків до державних цільових фондів.

15.7. Звітність з основних видів податків, зборів та внесків

Звітність з основних податків, зборів та внесків до державних цільових фондів подається кожного місяця кварталу чи півріччя.

Щомісячно банки подають у державну податкову інспекцію за місцем знаходження декларацію з ПДВ (до 15 числа місяця, наступного за звітним), акцизного збору (до 23 числа місяця, наступного за звітним).

Щоквартально подається звітність до пенсійного фонду (до 15 квітня, 15 липня, 15 жовтня, 15 січня) за формою 4-ПФ «Звіт про нарахування страхових внесків, інших надходжень та витрачання коштів пенсійного фонду».

У терміни квартальної та річної звітності подають декларацію про прибутки, розрахунок внесків до фонду здійснення заходів з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціальному захисту населення (15 квітня, 15 липня, 15 жовтня та 5 лютого).

Не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом, банки подають розрахунок внесків до фонду сприяння зайнятості населення, про валютні цінності та інше майно і доходи, що належать резиденту України і знаходяться за її межами; розрахунок комунального податку; розрахунок за податком з продажу імпортних товарів.

Раз у півроку подається «Розрахункова відомість за коштами фонду соціального страхування» (форма № 4-ФСС). Термін її подачі до профспілкового органу за підпорядкуванням або до органу фонду соціального страхування за місцем реєстрації — 15 липня (за першу половину року) та 15 січня (за другу половину року).

За місцеві податки і збори декларації (розрахунки) подаються у терміни, що визначені місцевими органами влади, крім комунального податку.

Розрахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів подається щорічно, не пізніше 15 березня, а розрахунок сплати за землю — щорічно, не пізніше 15 липня.

Контрольні запитання

1. Чим зумовлена економічна необхідність податків у державі?

2. Що таке податки, збори та внески до державних цільових фондів?

3. Що входить до складу прямих податків?

4. Що входить до складу непрямих податків?

5. Як визначається прибуток для оподаткування?

6. Наведіть порядок облікового нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток банку.

7. У чому полягає принцип обчислення податку на землю і облікове відображення нарахування і сплати його до бюджету?

8. У чому полягає принцип обчислення податку з власників транспортних засобів та облікове відображення нарахування і сплати його до бюджету?

9. Як обліковується нарахування податку з працівників банку?

10. З яких видів операцій банки сплачують ПДВ?

11. У чому полягає принцип облікового нарахування ПДВ?

12. Схарактеризуйте облік нарахування бюджету акцизного збору.

13. Розкрийте суть облікового відображення нарахування внесків до пенсійного фонду.

14. Розкрийте суть облікового відображення нарахування внесків до фонду ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

15. Розкрийте суть облікового відображення нарахування цільових внесків на будівництво, ремонт і утримання автомобільних шляхів.

16. Пригадайте методичні принципи облікового відображення нарахування основних місцевих податків і зборів.

17. Перерахуйте основні принципи фінансових санкцій до банків за порушення податкового законодавства.

18. Які види звітності з основних податків, зборів та внесків?

Вправи для самостійної роботи

Вправа 1. Валові доходи банку за 1 квартал звітного року склали 700 000 грн.; валові витрати — 400 000 грн.; сума нарахованої амортизації на основні засоби — 50 000 грн.

• Визначте розмір прибутку.

• Нарахуйте платежі з нього до бюджету за ставкою 30 %.

• Складіть бухгалтерські проводки.

Вправа 2. Складіть бухгалтерські проводки за щомісячне нарахування і сплату бюджету податку за користування земельною ділянкою в сумі 1500 грн.

Вправа 3. Складіть бухгалтерські проводки на нарахування і сплату бюджету податку банком як власником транспортних засобів у сумі 5000 грн.

Вправа 4. За травень місяць працівникам банку нараховано заробітну плату в сумі 35 000 грн. Із неї, згідно з чинним законодавством, утримано і перераховано бюджету прибутковий податок у сумі 7300 грн.

• Складіть бухгалтерські проводки.

Вправа 5. Виручка від реалізації автомобіля (основні фонди) складає 5400 грн. при його балансовій вартості 10 700 грн. і нарахованому зношенні 6000 грн.

• Визначте суму, з якої нараховується ПДВ за ставкою 20 % та складіть бухгалтерські проводки.

Вправа 6. На суму нарахованої заробітної плати в розмірі 35 000 грн. (див. вправу 4) здійснено відрахування до пенсійного фонду в розмірі 32 %, до фонду ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи — 5 % і до фонду сприяння зайнятості населення —1,5 %.

• Зробіть розрахунки щодо відрахування в перелічені фонди.

• Складіть бухгалтерські проводки як на перерахування в ці фонди, так і на перерахування коштів з рахунку банку.

Вправа 7. Обсяг виручки від реалізації банківських послуг складає 700 000 грн.

• Нарахуйте платежі до цільового фонду будівництва, ремонту та утримання автомобільних шляхів за встановленою ставкою 1,2 % від суми виручки.

• Складіть бухгалтерські проводки на нарахування і сплату зазначених коштів.

Вправа 8. Від обсягу виручки від реалізації в сумі 700 000 грн. банк здійснив відрахування в розмірі 0,1 % як податок для сплати в місцевий бюджет за право користування місцевою символікою (зображення герба міста на діловій кореспонденції та рекламі).

• Складіть бухгалтерські проводки на нарахування (за рахунок відповідних фондів) і сплату цього податку.

Вправа 9. За порушення банком податкового законодавства (заниження оподатковуваного прибутку, несвоєчасну сплату податків) державною податковою адміністрацією нараховані штрафи в розмірі 3750 грн.
• Складіть бухгалтерські проводки на перерахування штрафів та віднесення цих витрат на відповідні рахунки банку.

Книга: Облiк та аудит в комерцiйних банках - Герасимович

ЗМІСТ

1. Облiк та аудит в комерцiйних банках - Герасимович
2. ГЛАВА 2 ОСНОВИ ПОБУДОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В БАНКАХ УКРАЇНИ
3. ГЛАВА 2 ОСНОВИ ПОБУДОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В БАНКАХ УКРАЇНИ
4. ГЛАВА 4 ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ З ФОРМУВАННЯ СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ БАНКУ
5. ГЛАВА 5 ОБЛІК МІЖБАНКІВСЬКИХ РОЗРАХУНКІВ
6. ГЛАВА 6 ПЛАТІЖНІ РАХУНКИ І ОБЛІК РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ
7. ГЛАВА 7 ОБЛІК КРЕДИТНИХ ОПЕРАЦІЙ
8. ГЛАВА 8 ОБЛІК КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ
9. ГЛАВА 9 КАСОВЕ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
10. ГЛАВА 10 ОБЛІК ДЕПОЗИТНИХ І ДОВІРЧИХ ОПЕРАЦІЙ
11. ГЛАВА 12 ОБЛІК ВАЛЮТНИХ ОПЕРАЦІЙ
12. ГЛАВА 13 ОБЛІК ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ. НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ ТА МАТЕРІАЛІВ
13. ГЛАВА 14 ОБЛІК ДОХОДІВ, ВИТРАТ І ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ
14. ГЛАВА 15 ОБЛІК ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ І ВНЕСКІВ ДО ДЕРЖАВНИХ ТА НЕДЕРЖАВНИХ ЦІЛЬОВИХ ФОНДІВ
15. ГЛАВА 16 ЗВІТНІСТЬ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ
16. ГЛАВА 17 ВНУТРІШНІЙ АУДИТ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ
17. СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

На попередню


Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate