Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Дух, що тіло рве до бою, рве за поступ, щастя й волю. / Іван Франко

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Цивільне право України: Підручник / Д.В. Боброва, О.В. Дзера


§ 4. Особливості виконання часткового та солідарного зобов`язання

Суб'єктами зобов'язання водночас можуть бути кілька боржників або кілька кредиторів, або водночас кілька боржників і кілька кредиторів. Такі зобов'язання, у яких беруть участь не один, а кілька боржників або кредиторів, дістали назву зобов'язань із множинністю осіб. Такі зобов'язання можуть бути активними, пасивними та змішаними.

Зобов'язання із множинністю осіб підпорядковуються тим самим правилам, що й будь-які інші цивільні зобов'язальні правовідносини. Проте у деяких випадках, пов'язаних безпосередньо з виконанням, вони регулюються в особливому порядку.

Якщо в зобов'язанні беруть участь кілька кредиторів, завжди виникає питання, хто з цих кредиторів і в якому обсязі має право вимагати від боржника виконання покладеного на останнього обов'язку.

Якщо у зобов'язанні беруть участь кілька боржників, не менш важливо з'ясувати характер їх спільного обов'язку перед кредитором.

Якщо зобов'язання характеризуються множинністю кредиторів і множинністю боржників, то істотними є дві проблеми — як і кому виконувати це зобов'язання.

З точки зору способу виконання зобов'язання з множинністю осіб (активні, пасивні та змішані) поділяються на часткові та солідарні.

У частковому активному зобов'язанні кожен із кредиторів має право вимагати від боржника виконання зобов'язання лише у певній частці. Кредитор, який одержав належне йому виконання, із зобов'язання вибуває, але воно зберігає свою силу для решти кредиторів доти, поки вони не здійснять належне їм право.

У частковому пасивному зобов'язанні кожен із боржників зобов'язаний надати кредиторові виконання лише у певній частці з тим, щоб боржник, який виконав зобов'язання, вибував, але воно зберігало силу для решти боржників, поки вони не виконають покладений на них обов'язок перед кредитором.

У змішаному частковому зобов'язанні поєднуються обидва принципи: в такому зобов'язанні кожен із кредиторів може вимагати виконання в певній частці від кожного із боржників.

У солідарному активному зобов'язанні кожен із кредиторів має право вимагати від боржника виконання в повному обсязі. Як тільки боржник надасть повне виконання хоч би одному із кредиторів, зобов'язання припиняється. У солідарному пасивному зобов'язанні кредитор вправі вимагати виконання в повному обсязі від будь-якого боржника, тому він має право заявляти вимогу про виконання і до всіх боржників водночас, і до будь-якого з них у частині боргу. Але зобов'язання припиняється як тільки повне виконання буде надано кредиторові хоч би одним із боржників.

У змішаному солідарному зобов'язанні також поєднуються обидва принципи виконання солідарного зобов'язання. В такому зобов'язанні кожен із кредиторів може вимагати виконання в повному обсязі від кожного з боржників.

Таким чином, солідарний порядок виконання істотно відрізняється від часткового, причому нерідко буває так, що одна зі сторін вимагає солідарного виконання зобов'язання в той час як інша погоджується лише на часткове виконання. Такий спір вірогідніший у пасивних зобов'язаннях, у яких для кредитора більш прийнятна солідарна відповідальність, а для боржника, навпаки, — часткова. Такий спір має розглядатися відповідно до вимог статей 173 і 174 ЦК України. Основним і загальним визнається частковий порядок виконання зобов'язання із множинністю осіб, він презюмується законодавством. Солідарний порядок розрахований лише на деякі випадки,зокрема:

1) коли законом або іншим нормативним актом прямо передбачено солідарне виконання зобов'язання. Наприклад, ст. 451 ЦК України встановлює, що особи, які спільно заподіяли шкоду, є солідарними боржниками перед потерпілим;

2) якщо солідарний спосіб виконання зобов'язання передбачений угодою сторін. Наприклад, при укладенні договору позики сторони можуть встановити солідарні зобов'язання для боржників;

3) коли предмет зобов'язання є неподільним. У такій ситуації виконання зобов'язання частками неможливо.

У часткових зобов'язаннях важливо визначити розмір частки виконання, яка припадає на кожного з учасників. Для цього слід звернутися до аналізу юридичної підстави виникнення зобов'язання. Якщо із суті зобов'язання або безпосередньо з угоди, яка існує між боржниками та кредиторами, не можна встановити конкретні частки, відповідно до яких має виконуватися це зобов'язання, законодавець встановлює принцип рівності цих часток.

У солідарному зобов'язанні після того, як виконання в повному обсязі було вже витребуване одним із солідарних кредиторів або надане одним із солідарне зобов'язаних боржників, може виникнути питання про взаємні розрахунки між самими кредиторами або боржниками. При цьому слід виходити з таких загальних правил. Солідарний кредитор, який одержав виконання від боржника, зобов'язаний відшкодувати іншим кредиторам належні їм частки виконання у тому розмірі, який залежить від характеру правовідносин, що складаються між солідарними кредиторами. Солідарний боржник, який виконав зобов'язання, може перекласти відповідні частки виконання на інших солідарних боржників. Обсяг таких обов'язків визначається характером відносин, які пов'язують співборжників. Так, ч. 5 ст. 175 ЦК України передбачає, що боржник, який виконав солідарне зобов'язання, має право зворотної вимоги (регресу) до кожного з решти боржників у рівних частках, якщо інші умови не встановлені законом або договором. Невиплачене одним із співборжників боржникові, який виконав солідарне зобов'язання, поділяється у рівних частках між ним та іншими співборжниками.

Таким чином, регресним визнається зобов'язання, на підставі якого кредитор (регредієнт), зобов'язаний перед третіми особами до виконання, має право віднести його повністю або частково за рахунок боржника (регресата), дія або бездіяльність якого зумовили залучення кредитора до відповідальності. Як правило, регресат відповідає перед регредієнтом, а регредієнт — перед третьою особою. Пряма відповідальність регресата перед третьою особою без відповідальності регредієнта може мати місце лише у випадках, безпосередньо встановлених законом.

Регресне зобов'язання характеризується такими ознаками. По-перше, воно є похідним від іншого (основного) зобов'язання; по-друге, один або всі його учасники — також суб'єкти основного зобов'язання; по-третє, виконання одним учасником зобов'язання або навіть саме його виникнення зумовлюється діями або бездіяльністю осіб, з якими в майбутньому і встановлюються регресні зобов'язання.


Книга: Цивільне право України: Підручник / Д.В. Боброва, О.В. Дзера

ЗМІСТ

1. Цивільне право України: Підручник / Д.В. Боброва, О.В. Дзера
2. Слово до читачів
3. Передмова
4. Розділ І. Загальні положення цивільного права - Глава 1. Цивільне право як галузь права. Наука цивільного права - § 1. Місце цивільного права в системі правових галузей
5. § 2. Предмет та метод цивільного права
6. § 3. Функції та принципи цивільного права
7. § 4. Визначення та система цивільного права
8. § 5. Цивільне право як наука
9. Глава 2. Цивільне законодавство - § 1. Поняття та структура цивільного законодавства
10. § 2. Співвідношення галузевого і комплексного законодавства
11. § 3. Дія цивільного законодавства
12. § 4. Застосування цивільного законодавства за аналогією
13. § 5. Роль судової та арбітражної практики в удосконаленні, тлумаченні та застосуванні цивільного законодавства
14. Глава 3. Система та завдання курсу "Цивільне право" як навчальної дисципліни - § 1. Система курсу "Цивільне право" — науково-методична база його вивчення
15. § 2. Основні завдання курсу "Цивільне право"
16. Глава 4. Загальна характеристика цивільного права зарубіжних країн - § 1. Необхідність вивчення зарубіжного цивільного права
17. § 2. Предмет і система цивільного та торгового права зарубіжних країн
18. § 3. Джерела цивільного і торгового права зарубіжних країн
19. § 4. Основні інститути цивільного права зарубіжних країн
20. Глава 5. Цивільні правовідносини - § 1. Поняття та особливості цивільних правовідносин
21. § 2. Елементи цивільно-правових відносин
22. § 3. Види цивільно-правових відносин
23. Глава 6. Громадяни як суб`єкти цивільного права - §1. Правоздатність громадян
24. § 2. Дієздатність громадян
25. § 3. Визнання громадянина безвісно відсутнім та оголошення його померлим
26. § 4. Ім`я та місце проживання громадянина. Акти громадянського стану
27. Глава 7. Юридичні особи - § 1. Поняття та ознаки юридичної особи
28. § 2. Правоздатність юридичної особи
29. § 3. Порядок виникнення і припинення юридичних осіб. Порядок виникнення юридичних осіб.
30. § 4. Види юридичних осіб
31. Глава 8. Держава як суб`єкт цивільного права - § 1. Держава Україна — суб`єкт цивільного права
32. § 2. Участь держави у цивільних правовідносинах
33. Глава 9. Об`єкти цивільних прав - § 1. Поняття та види об`єктів цивільних прав
34. § 2. Речі як об`єкти цивільних прав. Класифікація речей. Майно
35. § 3. Цінні папери як об`єкти цивільних прав
36. § 4. Вексель як об`єкт цивільних прав
37. Глава 10. Підстави виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин - § 1. Поняття юридичних фактів
38. § 2. Класифікація юридичних фактів
39. Глава 11. Угоди - § 1. Поняття та види угод
40. § 2. Умови дійсності угод
41. § 3. Недійсні угоди
42. § 4. Види недійсних угод
43. § 5. Умови і строки в угодах
44. Глава 12. Строки (терміни). Позовна давність - § 1. Поняття та значення строків (термінів) у цивільному праві
45. § 2. Види цивільно-правових строків (термінів)
46. § 3. Позовна давність
47. Глава 13. Представництво і довіреність - § 1. Представництво
48. § 2. Довіреність
49. Глава 14. Здійснення та захист цивільних прав - § 1. Здійснення суб`єктивних прав
50. § 2. Виконання цивільних обов`язків
51. § 3. Забезпечення виконання обов`язків
52. § 4. Захист суб`єктивних прав
53. Розділ II. Особисті немайнові права - Глава 15. Поняття та види особистих немайнових прав - § 1. Поняття особистих немайнових відносин, не пов`язаних з майновими
54. § 2. Види особистих немайнових прав, не пов`язаних з майновими
55. Глава 16. Захист особистих немайнових прав - § 1. Поняття захисту особистих немайнових прав
56. § 2. Захист честі, гідності та ділової репутації
57. Розділ III. Право власності - Глава 17. Загальна характеристика права власності - § 1. Поняття власності та права власності
58. § 2. Право власності в об`єктивному і суб`єктивному значенні та його елементи
59. Глава 18. Загальна характеристика інституту права власності в умовах переходу України до ринкової економіки - § 1. Передумови реформування відносин власності та створення нового інституту права власності
60. § 2. Формування інституту права власності в період ринкових реформ в Україні
61. § 3. Зміст права власності
62. § 4. Способи набуття і припинення права власності
63. § 5. Встановлення моменту виникнення права власності
64. § 6. Правовстановлюючі документи власника
65. Глава 19. Право приватної власності - § 1. Загальні положення
66. § 2. Умови виникнення і припинення права приватної власності громадян
67. § 3. Здійснення громадянами права приватної власності
68. Глава 20. Право власності юридичних осіб - § 1. Загальні положення
69. § 2. Власність кооперативів
70. § 3. Право власності господарських товариств
71. § 4. Право власності господарських об`єднань
72. § 5. Власність громадських організацій
73. Глава 21. Право державної та комунальної власності - § 1. Загальні положення
74. § 2, Підстави виникнення права державної та комунальної власності
75. § 3. Право повного господарського відання і право оперативного управління. Основні форми здійснення права державної та комунальної власності
76. § 4. Зміст інституту права повного господарського відання і права оперативного управління
77. Глава 22. Право спільної власності - § 1. Поняття права спільної власності
78. § 2. Право спільної часткової власності
79. § 3. Право спільної сумісної власності подружжя
80. § 4. Особливості деяких різновидів права спільної власності
81. Глава 23. Захист права власності - § 1. Поняття цивільно-правового захисту
82. § 2. Основні цивільно-правові засоби захисту права власності
83. § 3. Віндикаційний позов
84. § 4. Негаторний позов
85. § 5. Позов про виключення майна з опису (звільнення майна з-під арешту)-
86. § 6. Позов про визнання права власності
87. § 7. Загальна характеристика інших засобів захисту права власності
88. Розділ IV. Право інтелектуальної власності - Глава 24. Цивільно-правове регулювання відносин, пов`язаних з творчою діяльністю - § 1. Поняття творчої діяльності та інтелектуальної власності
89. § 2. Спільне в цивільно-правовому регулюванні відносин, пов`язаних з творчою діяльністю
90. § 3. Відмінності у цивільно-правовому регулюванні відносин, пов`язаних з творчою діяльністю
91. Глава 25. Право літературно-художньої власності. Авторське право і суміжні права - § 1. Поняття та джерела авторського права
92. § 2. Об`єкти авторського права
93. § 3. Суб`єкти авторських відносин
94. § 4. Суб`єктивне авторське право, його зміст та межі
95. § 5. Поняття суміжних прав
96. Глава 26. Право промислової власності - § 1. Право на винаходи, корисні моделі та промислові зразки § 2. Право на раціоналізаторську пропозицію
97. § 3. Право на селекційні досягнення
98. § 4. Право на науково-технічну інформацію
99. Глава 27. Правові засоби індивідуалізації учасників товарного обороту, товарів і послуг
100. § 1. Право на фірмове найменування (фірму)
101. § 2. Право на знаки для товарів і послуг. Значення знаків для товарів і послуг.
102. § 3. Право на найменування місця походження товару
103. Розділ V. Загальні положення зобов`язального права - Глава 28. Загальна характеристика зобов`язальних правовідносин - § 1. Поняття та склад зобов`язання
104. § 2. Підстави виникнення зобов`язань
105. § 3. Система цивільних зобов`язань
106. Глава 29. Цивільно-правовий договір - § 1. Поняття, значення та функції договору в цивільному праві
107. § 2. Система цивільно-правових договорів
108. § 3. Зміст і тлумачення договору
109. § 4. Укладення, зміна та розірвання договору
110. § 5. Особливості змісту та порядку укладення господарських договорів
111. § 6. Особливості концесійних договорів, угод про розподіл продукції, договорів лізингу, франчайзингу та консалтингу
112. Глава 30. Виконання зобов`язань - § 1. Поняття та принципи виконання зобов`язань
113. § 2. Суб`єкти виконання зобов`язання
114. § 3. Місце, строк та спосіб виконання зобов`язання
115. § 4. Особливості виконання часткового та солідарного зобов`язання
116. Глава 31. Способи забезпечення виконання зобов`язань - § 1, Поняття способів забезпечення виконання зобов`язань
117. § 2. Окремі способи забезпечення виконання зобов`язань
118. § 3. Зміст та співвідношення понять "неустойка", "штраф", "пеня"
119. § 4. Застава як спосіб забезпечення виконання зобов`язань Глава 32. Відповідальність за порушення зобов`язань - § 1. Поняття та значення цивільно-правової відповідальності
120. § 2. Види цивільно-правової відповідальності
121. § 3. Умови (підстави) цивільно-правової відповідальності
122. Глава 33. Припинення зобов`язань - § 1. Поняття та способи припинення зобов`язань
123. § 2. Окремі способи припинення зобов`язань. Виконання зобов`язань

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate