Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Недисципліновані люди ніколи не перемагали дисциплінованих. / Лев Силенко

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Цивільне право України: Підручник / Д.В. Боброва, О.В. Дзера


§ 1. Право на фірмове найменування (фірму)

Чинне цивільне законодавство також поки що не знає такого інституту, він перебуває у стадії становлення. Проте назріла необхідність у розробці і прийнятті спеціального закону, який мав би своїм завданням охорону прав на фірмове найменування (фірму). Не має значення, чи буде окремий закон, чи це буде глава в новому ЦК України.

У законі про охорону прав на фірмове найменування (фірму) має бути сформульовано його поняття. Це передусім будь-яка назва підприємства, установи чи організації, що має статус юридичної особи. Назва має бути чіткою, короткою, такою, що легко сприймається і запам'ятовується або, як кажуть, благозвучною. Однією із необхідних умов такого фірмового найменування має бути відповідність назви характерові діяльності даної фірми. Ця вимога в законодавстві зарубіжних країн дістала назву "принцип істинності фірми". Не може бути визнане найменування фірми "Дарунки ланів" як такої, що продає одяг, вироблений із вовни овець.

Ще однією правовою ознакою фірмового найменування має бути вимога щодо оригінальності найменування. Не може дістати правову охорону найменування, яке повторює уже використовуване або настільки схоже з ним, що його легко сплутати з іншими. Найменування фірми має чітко відрізнятися від інших подібних.

Нині спостерігається ситуація, коли багато різних підприємницьких структур з різними напрямами своєї підприємницької діяльності мають однакові найменування або дуже схожі між собою. Багато підприємців не знають про те, що фірмове найменування має бути захищено чинним законодавством, але за умови його державної реєстрації.

Користування одним і тим самим найменуванням різними підприємствами, організаціями, установами та іншими підприємницькими структурами може завдавати помітних матеріальних і моральних збитків окремим користувачам одного й того самого найменування.

Фірмове найменування має своїм призначенням індивідуалізацію даного підприємства, організації чи установи, передусім виокремлення її підприємницької чи будь-якої іншої діяльності. Така індивідуалізація необхідна для підкреслення, пропаганди якісних ознак діяльності, збереження, розвитку та правової охорони фірмового найменування. Проте йдеться про правову охорону фірмового найменування не як про самоціль, а як про правову охорону назви фірми, яка має це найменування, її ділової репутації, її престижу, авторитету. Ця ділова репутація досягається зусиллями цілого (великого, чи малого) колективу, його розумінням потреб ринку, зокрема споживачів, умінням організувати підприємницьку діяльність, підприємливість своєї фірми. Все це спонукає користувача фірмового найменування оберігати свою назву, тобто престиж фірми. При цьому прагнення оберігати престиж фірми йде двома шляхами. Перший — це заборона використовувати такі самі найменування іншим особам, тобто протидіяти неправомірному посяганню на престиж, ділову репутацію фірми.

Другий шлях полягає в тому, що фірма для підтримки і розвитку своєї ділової репутації має постійно піклуватися про свій авторитет, розвивати виробництво на якісно вищій технічній основі, використовувати енергоекономічні технології, підвищувати постійно якість своєї продукції тощо. Використання фірмового найменування покладає на його користувача ряд важливих обов'язків щодо свого іміджу.

Індивідуалізація підприємства, організації чи установи засобом фірмового найменування зумовлює потребу надати правову охорону такому найменуванню. Без правової охорони користування фірмовим найменуванням втрачає будь-який смисл, практичний резон. Але надання правової охорони фірмовому найменуванню з боку держави може мати місце лише за наявності певних умов.

Передусім у майбутньому законі має бути чітко визначено, хто має право бути володільцем фірмового найменування (фірми). Сам об'єкт правової охорони — фірмове найменування (фірма) — уже свідчить про те, що суб'єктом може бути будь-яка юридична особа, яка має своє постійне місцеперебування на території України. Чи може бути суб'єктом права на фірмове найменування (фірму) фізична особа? Питання не безспірне. Видається, що фірму може створити і фізична особа. Але ж носієм права на фірмове найменування все ж буде не фізична особа, а фірма, створена нею. При цьому не має значення кількість членів колективу цієї фірми. Він може складатися також з однієї особи — засновника. В такому разі суб'єктом права на фірмове найменування буде фірмач — засновник, фізична, особа.

Чинність права на фірмове найменування (фірму) настає з дати державної реєстрації найменування в Україні. Без такої реєстрації право на найменування не настає. У законі про фірмове найменування має бути передбачена норма про право попереднього користування. Відповідно до неї фірма, яка користувалася найменуванням до його реєстрації іншою фірмою, зберігає право на його подальше використання. Право попереднього користування стосується всіх об'єктів промислової власності, а також і фірмового найменування.

Право на фірмове найменування (фірму) полягає в тому, що юридична особа, яка ним користується і зареєструвала його у встановленому порядку, має виключне право на його використання. Це означає також, що володілець фірмового найменування має право заборонити іншим особам використовувати це саме фірмове найменування.

Проте володільцю фірмового найменування необхідно надати право передавати виключне право на його використання іншими особами шляхом видачі виключної або невиключної ліцензії. При цьому в ліцензійному договорі має бути обов'язкове застереження, що використання фірмового найменування ліцензіатом будь-яким способом не введе в оману споживача щодо якості та інших характеристик товару.

Володілець фірмового найменування повинен бути наділений правом використовувати його в будь-який спосіб, що не суперечить закону. Так, фірмове найменування може бути використано на товарах, його упаковці, в рекламі, проспектах, рахунках, друкованих виданнях, офіційних бланках, вивісках та іншій документації, пов'язаній з його діяльністю. Безумовно, фірмове найменування може використовуватися також при демонстрації товару на виставках, ярмарках, що проводяться на території України.

За міжнародною практикою фірмове найменування може також використовувати володілець у товарних знаках, які належать йому.

Проте володілець фірмового найменування за тією ж міжнародною практикою не може відчужувати його окремо від підприємства. Однак це правило не поширюється на випадки реорганізації юридичної особи чи відчуження підприємства в цілому.

Використання зареєстрованого на ім'я певної юридичної особи фірмового найменування іншими юридичними особами без дозволу володільця не допускається. Досягнута володільцем фірмового найменування ділова репутація в умовах ринкової економіки має досить високу ціну. Вона здобута наполегливою працею колективу юридичної особи, в результаті якої досягнуто високої якості товару, надання послуг, інші економічні досягнення. Цей труд винагороджується великим попитом товару, що виробляється підприємством під певним фірмовим найменуванням. Отже, закон має надавати володільцеві фірмового найменування право розпоряджатися виключним правом на фірму на свій розсуд. Він, безумовно, повинен мати право передавати своє виключне право на використання фірмового найменування іншим особам за певну винагороду. Фірмове найменування має приносити своєму володільцю прибуток шляхом здачі його у своєрідний найм. Так, наприклад, вартість знака фірми "Холдинг-центр" на 1 січня 1993 p. становила 2 млн 300 тис. доларів, Російської товарно-сировинної біржі — 769 тис. російських рублів. На жаль, даних про вартість знаків українських власників поки що немає.

В законі, очевидно, немає потреби визначати строк чинності права на фірмове найменування. Виключне право на використання фірмового найменування не повинно обмежуватися певними строками. Так склалася міжнародна практика.

Проте в законі мають бути чітко визначені підстави припинення чинності виключного права на фірмове найменування. Передусім чинність права на фірмове найменування має припинятися у зв'язку з ліквідацією юридичної особи, відмовою від даного фірмового найменування. Закон може визначити й інші підстави припинення чинності фірмового найменування.

В законі має бути встановлена цивільно-правова відповідальність за порушення виключного права на використання фірмового найменування. Юридична особа, яка неправомірно використала чуже фірмове найменування (фірму) має бути зобов'язана припинити його використання і відшкодувати потерпілому заподіяні збитки в повному обсязі.


Книга: Цивільне право України: Підручник / Д.В. Боброва, О.В. Дзера

ЗМІСТ

1. Цивільне право України: Підручник / Д.В. Боброва, О.В. Дзера
2. Слово до читачів
3. Передмова
4. Розділ І. Загальні положення цивільного права - Глава 1. Цивільне право як галузь права. Наука цивільного права - § 1. Місце цивільного права в системі правових галузей
5. § 2. Предмет та метод цивільного права
6. § 3. Функції та принципи цивільного права
7. § 4. Визначення та система цивільного права
8. § 5. Цивільне право як наука
9. Глава 2. Цивільне законодавство - § 1. Поняття та структура цивільного законодавства
10. § 2. Співвідношення галузевого і комплексного законодавства
11. § 3. Дія цивільного законодавства
12. § 4. Застосування цивільного законодавства за аналогією
13. § 5. Роль судової та арбітражної практики в удосконаленні, тлумаченні та застосуванні цивільного законодавства
14. Глава 3. Система та завдання курсу "Цивільне право" як навчальної дисципліни - § 1. Система курсу "Цивільне право" — науково-методична база його вивчення
15. § 2. Основні завдання курсу "Цивільне право"
16. Глава 4. Загальна характеристика цивільного права зарубіжних країн - § 1. Необхідність вивчення зарубіжного цивільного права
17. § 2. Предмет і система цивільного та торгового права зарубіжних країн
18. § 3. Джерела цивільного і торгового права зарубіжних країн
19. § 4. Основні інститути цивільного права зарубіжних країн
20. Глава 5. Цивільні правовідносини - § 1. Поняття та особливості цивільних правовідносин
21. § 2. Елементи цивільно-правових відносин
22. § 3. Види цивільно-правових відносин
23. Глава 6. Громадяни як суб`єкти цивільного права - §1. Правоздатність громадян
24. § 2. Дієздатність громадян
25. § 3. Визнання громадянина безвісно відсутнім та оголошення його померлим
26. § 4. Ім`я та місце проживання громадянина. Акти громадянського стану
27. Глава 7. Юридичні особи - § 1. Поняття та ознаки юридичної особи
28. § 2. Правоздатність юридичної особи
29. § 3. Порядок виникнення і припинення юридичних осіб. Порядок виникнення юридичних осіб.
30. § 4. Види юридичних осіб
31. Глава 8. Держава як суб`єкт цивільного права - § 1. Держава Україна — суб`єкт цивільного права
32. § 2. Участь держави у цивільних правовідносинах
33. Глава 9. Об`єкти цивільних прав - § 1. Поняття та види об`єктів цивільних прав
34. § 2. Речі як об`єкти цивільних прав. Класифікація речей. Майно
35. § 3. Цінні папери як об`єкти цивільних прав
36. § 4. Вексель як об`єкт цивільних прав
37. Глава 10. Підстави виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин - § 1. Поняття юридичних фактів
38. § 2. Класифікація юридичних фактів
39. Глава 11. Угоди - § 1. Поняття та види угод
40. § 2. Умови дійсності угод
41. § 3. Недійсні угоди
42. § 4. Види недійсних угод
43. § 5. Умови і строки в угодах
44. Глава 12. Строки (терміни). Позовна давність - § 1. Поняття та значення строків (термінів) у цивільному праві
45. § 2. Види цивільно-правових строків (термінів)
46. § 3. Позовна давність
47. Глава 13. Представництво і довіреність - § 1. Представництво
48. § 2. Довіреність
49. Глава 14. Здійснення та захист цивільних прав - § 1. Здійснення суб`єктивних прав
50. § 2. Виконання цивільних обов`язків
51. § 3. Забезпечення виконання обов`язків
52. § 4. Захист суб`єктивних прав
53. Розділ II. Особисті немайнові права - Глава 15. Поняття та види особистих немайнових прав - § 1. Поняття особистих немайнових відносин, не пов`язаних з майновими
54. § 2. Види особистих немайнових прав, не пов`язаних з майновими
55. Глава 16. Захист особистих немайнових прав - § 1. Поняття захисту особистих немайнових прав
56. § 2. Захист честі, гідності та ділової репутації
57. Розділ III. Право власності - Глава 17. Загальна характеристика права власності - § 1. Поняття власності та права власності
58. § 2. Право власності в об`єктивному і суб`єктивному значенні та його елементи
59. Глава 18. Загальна характеристика інституту права власності в умовах переходу України до ринкової економіки - § 1. Передумови реформування відносин власності та створення нового інституту права власності
60. § 2. Формування інституту права власності в період ринкових реформ в Україні
61. § 3. Зміст права власності
62. § 4. Способи набуття і припинення права власності
63. § 5. Встановлення моменту виникнення права власності
64. § 6. Правовстановлюючі документи власника
65. Глава 19. Право приватної власності - § 1. Загальні положення
66. § 2. Умови виникнення і припинення права приватної власності громадян
67. § 3. Здійснення громадянами права приватної власності
68. Глава 20. Право власності юридичних осіб - § 1. Загальні положення
69. § 2. Власність кооперативів
70. § 3. Право власності господарських товариств
71. § 4. Право власності господарських об`єднань
72. § 5. Власність громадських організацій
73. Глава 21. Право державної та комунальної власності - § 1. Загальні положення
74. § 2, Підстави виникнення права державної та комунальної власності
75. § 3. Право повного господарського відання і право оперативного управління. Основні форми здійснення права державної та комунальної власності
76. § 4. Зміст інституту права повного господарського відання і права оперативного управління
77. Глава 22. Право спільної власності - § 1. Поняття права спільної власності
78. § 2. Право спільної часткової власності
79. § 3. Право спільної сумісної власності подружжя
80. § 4. Особливості деяких різновидів права спільної власності
81. Глава 23. Захист права власності - § 1. Поняття цивільно-правового захисту
82. § 2. Основні цивільно-правові засоби захисту права власності
83. § 3. Віндикаційний позов
84. § 4. Негаторний позов
85. § 5. Позов про виключення майна з опису (звільнення майна з-під арешту)-
86. § 6. Позов про визнання права власності
87. § 7. Загальна характеристика інших засобів захисту права власності
88. Розділ IV. Право інтелектуальної власності - Глава 24. Цивільно-правове регулювання відносин, пов`язаних з творчою діяльністю - § 1. Поняття творчої діяльності та інтелектуальної власності
89. § 2. Спільне в цивільно-правовому регулюванні відносин, пов`язаних з творчою діяльністю
90. § 3. Відмінності у цивільно-правовому регулюванні відносин, пов`язаних з творчою діяльністю
91. Глава 25. Право літературно-художньої власності. Авторське право і суміжні права - § 1. Поняття та джерела авторського права
92. § 2. Об`єкти авторського права
93. § 3. Суб`єкти авторських відносин
94. § 4. Суб`єктивне авторське право, його зміст та межі
95. § 5. Поняття суміжних прав
96. Глава 26. Право промислової власності - § 1. Право на винаходи, корисні моделі та промислові зразки § 2. Право на раціоналізаторську пропозицію
97. § 3. Право на селекційні досягнення
98. § 4. Право на науково-технічну інформацію
99. Глава 27. Правові засоби індивідуалізації учасників товарного обороту, товарів і послуг
100. § 1. Право на фірмове найменування (фірму)
101. § 2. Право на знаки для товарів і послуг. Значення знаків для товарів і послуг.
102. § 3. Право на найменування місця походження товару
103. Розділ V. Загальні положення зобов`язального права - Глава 28. Загальна характеристика зобов`язальних правовідносин - § 1. Поняття та склад зобов`язання
104. § 2. Підстави виникнення зобов`язань
105. § 3. Система цивільних зобов`язань
106. Глава 29. Цивільно-правовий договір - § 1. Поняття, значення та функції договору в цивільному праві
107. § 2. Система цивільно-правових договорів
108. § 3. Зміст і тлумачення договору
109. § 4. Укладення, зміна та розірвання договору
110. § 5. Особливості змісту та порядку укладення господарських договорів
111. § 6. Особливості концесійних договорів, угод про розподіл продукції, договорів лізингу, франчайзингу та консалтингу
112. Глава 30. Виконання зобов`язань - § 1. Поняття та принципи виконання зобов`язань
113. § 2. Суб`єкти виконання зобов`язання
114. § 3. Місце, строк та спосіб виконання зобов`язання
115. § 4. Особливості виконання часткового та солідарного зобов`язання
116. Глава 31. Способи забезпечення виконання зобов`язань - § 1, Поняття способів забезпечення виконання зобов`язань
117. § 2. Окремі способи забезпечення виконання зобов`язань
118. § 3. Зміст та співвідношення понять "неустойка", "штраф", "пеня"
119. § 4. Застава як спосіб забезпечення виконання зобов`язань Глава 32. Відповідальність за порушення зобов`язань - § 1. Поняття та значення цивільно-правової відповідальності
120. § 2. Види цивільно-правової відповідальності
121. § 3. Умови (підстави) цивільно-правової відповідальності
122. Глава 33. Припинення зобов`язань - § 1. Поняття та способи припинення зобов`язань
123. § 2. Окремі способи припинення зобов`язань. Виконання зобов`язань

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate