Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Якщо можеш вимагати, то навіщо натякати? / Андрій Коваль

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Марк Туллій Ціцерон Про закони Переклад Володимира Литвинова


Фрагменти

КНИГА ПЕРША

Як всесвіт через спільність природи всіх своїх складових частин тримається і грунтується на їхній взаємній відповідності, так усі люди, об'єднані природою, ворогують між собою через лиху вдачу і не розуміють, що вони споріднені кров'ю та перебувають під одним і тим самим захистом. Якби люди цього дотримувалися, вони б вели воістину божественне життя. (Лактанцій).

КНИГА ДРУГА

Греція прийняла важливе і сміливе рішення, яким приписано шанувати як богів статуї Купідонів та Амурів по гімнасіях.

КНИГА ТРЕТЯ

Оскільки сонце, певно, лиш трохи перейшло за південь, а молоді деревця ще не дають належної тіні в цьому місці, то чи не спуститися б нам до річки Ліріс і не обговорити у затінку он тих вільхових дерев те, чого ми не торкалися? (Макробій).

З НЕВІДОМИХ КНИГ

1. І потішимось за себе, оскільки смерть принесе нам стан або кращий, ніж той, в якому перебуваємо за життя, або, у кожному разі, не гірший. Адже коли при відсутності тіла дух зберігає свою силу, то це життя божественне, а коли немає відчуттів, звичайно, нічого нерозумного бути вже не може. (Лактанцій).

2. Тулій нараховує в Законах вісім видів покарань: штраф, кайдани, канчуки, помста, ганьба, вигнання, смерть, неволя. (Августин).

3. Забороняю бовванів, бо вони примножують марновірство і виснажують батьківщину. Проте гідних треба заохочувати.

Примітки

Перекладено за виданням: М. Tullii Ciceronis Opera omnia..., Lipsiae, 1869. Звірено за виданням: Ciceron. Traite de lois. Texte etabli et traduit par G. de plinval. Collection Bude. Paris, 1958.

Учасники діалогу:

1. Марк Тулій Ціцерон (автор).

2. Квінт Тулій Ціцерон (його брат).

3. Тит Помпоній Атик (близький друг автора).

КНИГА ПЕРША

(1) Написана Ціцероном у молодому віці поема про Гая Марія, який народився в Арпіні 159 p., а Ціцерон - 106 р. Арпін одержав права римського громадянства 188 р.

(2) Квінт Ціцерон займався поезією і писав трагедії.

(3) Ідеться, очевидно, про Квінта Муція Сцеволу Авгура, консула 117 p., учасника діалогу «Про державу». Можливо, був одним з персонажів поеми.

(4) За міфом, між Атеною і Посейдоном виникла суперечка щодо імені, яке треба було дати місту. Атена вдарила в землю Акрополя списом, після чого на цьому місці виросла олива. Посейдон вдарив у землю своїм тризубцем, і з землі вийшов кінь. Боги вирішили суперечку на користь Атени, і місто було назване Атенами.

(5) Про орла, політ якого в напрямку на схід вважався сприятливим знаменням.

(6) Згідно з міфом, Орітія була дочкою атенського царя Еректея.

(7) Придушення руху Катіліни, що Ціцерон завжди ставив собі за заслугу.

(8) Про Марка Порція Катона Старшого.

(9) Діонісій Галікарнаський згадує про двох Геліїв, Секста і Гнея, чиїми працями він користувався.

(10) Можливо, натяк на Цезаря, який писав свої нотатки про війну з галами 52 року, або на Луція Лукцея.

(11) Це місце засвідчує, що діалог був написаний до 49 року. Крім того, після 48 року між братами Марком і Квінтом Ціцеронами відбулася сварка. Іронічний тон Атика можна пояснити

тим, що Помпей 58 року відмовив у допомозі Ціцерону, коли тому загрожувало вигнання.

(12) Рік консульства Цщерона (63 р.) був відзначений придушенням руху Катіліни. 60 року Ціцерон написав поему про своє консульство, яка, на жаль, утрачена.

(13) До того часу Ціцерон уже випустив у світ діалоги «Про оратора» і «Про державу» та низку своїх літературно опрацьованих промов.

(14) Мається на увазі «legatio libera», тобто поїздка, яку сенатор робив за рахунок скарбниці як офіційна особа, але у власних справах. Як консул, Ціцерон боровся з цим звичаєм. Цезар 59 року обмежив вільні легатства своїм законом про здирства.

(15) Актор Квінт Росцій Гал, у справі якого Ціцерон виступав 76 або 70 року. Флейти супроводжували так званий кантик, тобто сольну партію або монолог.

(16) Про діяльність юрисконсульства

(17) Мається на увазі Квінт Муцій Сцевола Понтифік, консул 95 року, під керівництвом якого Марк і Квінт Ціцерони вивчали право.

(18) Про міські сервітути - право часткового користування чужим майном. Тут мається на увазі відведення дощової води від ділянки сусіди (або ж відведення дощової води на ділянку сусіди).

(19) Традиційно вважається, що давні судові формули були зібрані писарем Гнеєм Флавієм наприкінці IV ст. Інший список формул приписували Сексту Елію Пету (поч. II ст.). Ці формули вживалися вже в часи Ціцерона, як і формули зі списку Манія Манілія.

(20) Далі згадуються учасники цього діалогу.

(21) Міський претор, приступаючи до виконання своїх обов'язків, видавав едикти, тобто постанови, де він розтлумачував деякі закони і повідомляв основні положення, керуватися якими мав намір. Преторські едикти лягли в основу так званого «ius honorarium», важливого джерела римського права

(22) Мова йде про попередній розгляд громадянської справи перед міським претором. Після прийняття справи претором і визначення ним формули, на основі якої вона повинна була розглядатися, справу розглядав призначений ним суддя.

(23) Можливо, мається на увазі Сервій Сульпіцій Руф (105 - 43), консул 51 року, відомий юрист.

(24) Про стоїків, погляди яких викладаються нижче.

(25) Грецьке слово «nomos» (закон) одного кореня з дієсловом «nemo» (вділяти).

(26) Оратор доводить законність убивства при самозахисті, виходячи з природного права.

(27) Діалог «Про державу». Ціцерон підкреслює зв'язок між обома діалогами.

(28) Тит Помпіній Атик був епікурійцем.

(29) Положення стоїцизму, сформульоване Христом.

(30) Влада (potestas) - громадянська влада римських магістратів.

(31) Положення стоїцизму. «Верховне божество» - Юпітер.

(32) У тексті лакуна. Подається одна з пропонованих кон'єктур.

(33) Стоїки, які послідовно розглядають філософські питання. «Давні філософи» - сократики, академіки і перипатетики.

(34) Натяк на строгу діалектику новітніх шкіл (перипатетики і стоїки) на противагу більш загальному методу розгляду, характерному для Платона.

(35) По смерті Платона Стару Академію очолив Спевсип. Його змінив Ксенократ (338 - 314), а потім Полемон (314 - 269). Середня Академія була заснована Аркесілаєм (315 - 241). Нова Академія - Карнеадом (213-129). Школа була названа за іменем власника садиби, Академа, в саду якого Платон збирав своїх слухачів.

(36) Ціцерон об'єднує зі школою Платона також і Арістотеля (384-322), учня останнього, і Теофраста (372 - 287), який змінив Арістотеля. Теофраст був главою школи перипатетиків. Він займався етикою і природознавством, головним чином ботанікою. Школа Арістотеля відкрилася в Лікеї 335 року.

(37) Про епікурійців з їхнім абсентеїзмом. Епікур вів заняття в «саду». 173 року епікурійці Алкей і Філіск були вигнані з Рима.

(38) Можливо, натяк на очищувальні обряди пітагорійців. Римляни вживали обкурювання сіркою з метою очищення оскверненого предмета або людини.

(39) Згідно з грецькою міфологією, ерінії (у римлян фурії) Алекто, Тисифона і Мегера зображувалися у вигляді гадюковолосих жінок із запаленими смолоскипами в руках.

(40) Ідеться про закон, проведений в кінці 82 року інтеррексом Луцієм Валерієм Флаком, який схвалив усі дії Сули як консула і проконсула Цей закон надав Сулі необмежені повноваження, право життя і смерті стосовно римських громадян.

(41) Постанови трибутських коміцій.

(42) Текст зіпсований. Мова йде про епікурійців.

(43) Точка зору епікурійців.

(44) Вчення Епікура

(45) Гра слів. Спочатку говориться про межі добра і зла, потім про так звану «usucapio», одержання прав власності в силу давності володіння і користування. Маміліїв закон (165 року?) вимагав участі третейського судді при процедурі відчуження смуги землі між суміжними володіннями. Показ меж був важливим юридичним актом при передачі прав власності.

(46) Текст зіпсований.

(47) Про Лікурга.

(48) Тобто Аполон. Над входом до храму Аполона в Дельфах, за переказом, було викарбувано вислів: «Пізнай себе самого». Про це говориться далі.

(49) Мова йде про діалектику.

КНИГА ДРУГА

(1) Римські закони не дозволяли подвійного громадянства Тому Атик не прийняв запропонованого йому атенського громадянства.

(2) Про Марка Порція Катона Цензорія.

(3) Згідно з міфом, цар Тезей об'єднав міські громади Атаки і переселив їх до Атен.

(4) «Великий» (Magnus) - прізвисько Гнея Помпея. Тит Ампій Бальб - трибун 63 року, претор 58-го, під час громадянської війни прихильник сенату і Помпея. Про його процес свідчень нема.

(5) Родом із Арпіна були Гай Марій, переможець кімврів і тевтонів (102 - 101 pp.), і Ціцерон, який «врятував Рим» тим, що придушив рух Катіліни.

(6) При усиновленні (адопція, адрогація) всиновлюваний одержував особисте і родове ім'я усиновлювача Тут жарт.

(7) Атик володів у Епірі, на річці Тіам, маєтком, де він влаштував Амальтей, храм німфи Амальтеї.

(8) Цитата із закону Дванадцяти таблиць: «Якщо людину кличуть до суду, вона повинна йти. Якщо не піде, треба прикликати свідків, а потім взяти „силою". Мається на увазі процедура „in iure"».

(9) Епізод на мосту через Тібр під час війни з етрусками (508 p.).

(10) Традиційно вважається, що це послужило приводом до повстання і вигнання царів (510 p.).

(11) Стоїки.

(12) Про закони трибуна Луція Апулея Сатурніна - земельні, про розподіл хліба та про образу гідності римського народу (100 р.) і земельний закон трибуна Секста Тіція (99 p.). Сатурній зустрів спротив нобілітету. Повстання Сатурніна було придушене консулом Гаєм Марієм. Сатурній і претор Главція були вбиті.

(13) Закони, запропоновані 91 року трибуном Марком Лівієм Друсом Молодшим: згідно з судовим законом, сенат, поповнений римськими вершниками, повинен був одержати судову владу. За земельним і хлібним законами, плебс мусив одержувати дешевий хліб і був наділений землею в Італії і Сицилії. За законом про громадянство, італіки повинні були одержати права римського громадянства Спротив нобілітету призвів до повстання італіків проти Риму (Союзницька, або Італійська війна 91-98 pp.). Друс був убитий.

(14) Можливо, йдеться про senatus-consultum. Лівієві закони були оголошені недійсними з формальних причин. Вони охоплювали різні питання (на порушення закону Цецілія - Дідія 98 року).

(15) Сицилійський історик IV -III ст.

(16) Ціцерон був патроном локрійців.

(17) Закони про заснування трибунату і про недоторканість особи плебейських трибунів. Традиційно вважається, що вони були прийняті 494 року у зв'язку з першим «відходом» плебсу.

(18) У Римі були прийняті іноземні культи Ізиди, Серапіса, Сабазія, Ескулапа, Кібели.

(19) Лари перехресть. «Святилище» - ділянка землі з храмом.

(20) Дванадцять головних божеств: Юпітер, Юнона, Нептун, Це-рера, Аполон, Діана, Вулкан, Мінерва, Марс, Венера, Меркурій, Веста Вони складали «раду богів».

(21) Можливо, натяк на діяльність плебейського трибуна Публія Клодія Пульхра, який 58 року, після вигнання Ціцерона, збудував на його ділянці на Палатинському пагорбі в Римі храм Свободи, який Ціцерон називає храмом Сваволі.

(22) «Річний кругообіг» - напевно, зимове сонцестояння (в грудні, коли справлялися Сатурналії). Згадуваний тут припис міг стосуватися святкування Компіталій і Сатурналій.

(23) Таким чином, Ціцерон ділить жерців на: 1) Служителів культу. 2) Тлумачів пророцтв, визнаних державою (книги Сивіли), тобто квіндецемвірів. 3) Тлумачів волі богів, тобто авгурів і гару спікі.

(24) Аі гур своїм посохом розділяв небо на чотири частини і, повернувшись до півдня, спостерігав знамення. Ділянка неба, в межах якої авгур робив спостереження, називалася tempium (храм). Так само називалась відповідна ділянка і на землі. Авгур проводив також авгурацію (посвячення).

(25) Життя, а також сукупність громадянських прав.

(26) Гаруспіциною називалося вчення про знамення і про передбачення долі, яке склалося в Етрурії. Гаруспіки гадали за нутрощами жертовної тварини.

Місце падіння блискавки огороджувалося і цим виключалося з мирського користування.

(27) Про жертвоприношення давньому італійському божеству Доброї богині: дбання римських матрон, яке чинилося в ніч з З на 4 грудня в будинку магістрату з імперієм. Присутність чоловіків у будинку в цю ніч заборонялася.

(28) Його чинили жриці-грекині родом з Кампанії.

(29) Фрігійський культ Ідейської Матері (Великої Матері богів, Кібели) був перенесений до Рима 204 року, під час другої Пуній-ської війни. На її честь справлялися ігри Мегалесії (4 -10 квітня). У ці дні на Форумі зупинялися всі справи.

(30) У даному випадку інцест - зваблення діви-весталки. У широкому розумінні інцест - кровозмішання і образа релігії.

(31) Обожнені душі померлих родичів, молодші божества

(32) Uti rogas. Звична формула згоди при голосуванні подачею табличок.

(33) Очищувальні обряди.

(34) Про Пітагора.

(35) 612 року Євпатрид Кілон намагався захопити владу в Атенах. Після придушення змови прихильників Кілона було вбито в храмі Атени, де вони шукали прихисту. Для відвернення гніву богів Епіменід здійснив очищувальні обряди.

(36) Згідно з традицією, за Ромула рік складався з 10 місяців; цар Нума Помлілій додав січень і лютий місяці. Календар був місячний, в році було 355 днів, з додаванням місяця. Календарем відали понтифіки. 46 року при Цезарі була проведена реформа календаря із введенням сонячного року.

(37) Грецьке «Гестїа» і латинське «Vesta». Обидва імені мають спільний корінь.

(38) Весталки.

(39) Платон забороняє відправлення релігійних культів у будинках приватних осіб.

(40) Ціцерон був кооптований до колегії авгурів.

(41) Alio die! (В інший день) - формула обнунціації.

(42) Право магістратів звертатися з промовою або з пропозицією до народу (в найдавніші часи до патриціїв) в коміціях і до плебсу на сходинах.

(43) Тобто провіщати майбутнє.

(44) Легендарні герої Греції: Поліїд, Меламп, Мопс (жрець Аполога, брав участь у поході аргонавтів), Амфіарай (герой тебанського циклу), Калхант, Гелен.

(45) Елевсинські містери, присвячені Деметрі. Бути присутнім на них дозволялося лише обраним. Римляни, перебуваючи в Греції, домагалися цієї честі.

(46) Розбещеність.

(47) Про блюзнірство Публія Клодія, який проник у грудні 62 року до будинку верховного понтифіка і претора Гая Цезаря, коли там чинилось жертвоприношення Добрій Богині.

(48) У Римі був храм богів Церери, Лібери і Лібера, збудований 496 року. Ігри на честь Церери справлялися 19 квітня.

(49) Оргіастичний культ Вакха, покровителя рільників, проник до Риму із Етрурії і поширився в Кампанії. Вакханалії були заборонені постановою сенату 186 року. До нас дійшла бронзова дошка з її текстом.

(50) В цирку відбувались перегони, а інколи й священнодійства «Великий цирк» (Circus Maximus) містився між Палатинським і Авентинським пагорбами. Фізичні вправи були запроваджені в Римі 186 року.

(51) 43 року тріумвіри вилучили з храму Вести коштовності, принесені туди на зберігання.

(52) Клісфен був вигнаний з Атен і підданий остракізму, який сам був увів.

(53) У римському праві усна угода, контракт, які укладалися шляхом запитань і відповідей.

(54) Про від'їзд Ціцерона у вигнання 58 року. Його римський будинок було спалено, і на цій ділянці трибун Публій Клодій збудував храм Свободи. Ціцерон же називає тут цей храм храмом Сваволі. «Порятування ларів» - придушення руху Катіліни.

(55) Перед своїм від'їздом у вигнання Ціцерон переніс із свого дому до Капітолію статую Мінерви з написом «Охоронниця Міста».

(56) Натяк на вчинене в курії Гостілія спалення тіла Публія Клодія, вбитого в січні 52 року на Апієвій дорозі.

(57) Римляни часто ховали родичів та близьких у своїх садибах. При продажу володіння обумовлювалось право доступу до гробниці. Це був один із видів сервітуту. Можливо, що тут йдеться саме про це.

(58) У найдавнішу епоху обов'язок чинити родові священнодійства переходив до старшого сина або особи, усиновленої главою гілки роду. Пізніше - також і до спадкоємців згідно з заповітом.

(59) Спадкоємець міг одержати все майно або його частину, яка позначалася частинами монети аса Права законних спадкоємців боронилися законом Воконія.

(60) Можливо, на основі давності або завдяки даруванню особою, що перебуває на смертному ложі.

(61) Легат. У другому із розглядуваних випадків мається на увазі дарунок.

(62) «Вирахувана частина», можливо, призначалася для осіб, нездатних одержувати легати (чужинці, що втратили громадянську честь),- символічна сума у 100 сестерцій для покриття витрат на священнодійства

(63) Під «владою глави гілки роду» розуміють владу глави роду над усіма домочадцями, що існувала у найдавніші часи, а в історичні збереглася тільки формально. Вона також включала в себе навіть право життя і смерті і право продажу в рабство. У даному випадку мова йде про дарування особою, що перебуває під владою глави гілки роду, коли дарування чиниться на смертному ложі.

(64) Спадкоємець, який - безпосередньо по смерті заповідника - добровільно відмовився від частини спадкового майна і міг (сам чи його спадкоємці) пізніше заявити претензію на додаткове майно.

(65) Про манципацію: символічну давню процедуру передачі права повної власності. Вона чинилася за участі «ваготримача» і свідків. Покупець брав до рук ріг, виголошував установлену формулу і вдаряв по вагах шматком міді, тобто грошима Така процедура, напевно, чинилася також і при звільненні від зобов'язання чинити родові священнодійства.

(66) Передача шляхом манципації перетворює успадкування на акт продажу.

(67) Про парентації - принесення жертви померлим.

(68) Можливо, Авл Манлій Торкват, консул 243 і 240 років.

(69) Пропонована Ціцероном етимологія сумнівна. «Dies denica-les» і «dies novemdiales» означає час трауру. На дев'ятий день після похорону приносилась жертва, і траур закінчувався.

(70) Після того як встановився звичай спалювати померлих, у померлого відрізали палець, який ховали в землі. Принесення барана в жертву носило спокутний характер. Свиню приносили в жертву з метою «очищення».

(71) Вівтар Джерела був у Римі поблизу Янікула (ділянка у найдавнішій частині Рима, у так званому Сервієвому городі).

(72) Гробниця Корнеліїв Сціпіонів була на Апієвій дорозі, неподалік від Рима. Епітафія Сціпіона Африканського Старшого, створена Енієм, збережена для нас Сенекою.

(73) Без застосування заліза в Римі у найдавнішу епоху був збудований міст на палях через Тібр.

(74) Обливання кісток померлого вином і пахощами після спалення його тіла.

(75) Можливо, вінки, одержані за перемогу на змаганнях у цирку, або ж вінки за подвиги на війні.

(76) Символічні похоронні обряди.

(77) Тобто набуття прав власності на основі давності не допускалися.

(78) Про бої гладіаторів, які були запозичені римлянами в етрусків і на початку (в середині III ст.) влаштовувалися під час поховання знатних людей.

(79) Похоронна процесія зупинялася, де один із родичів виголошував промову з вихвалянням заслуг померлого. Текст викликає сумніви, оскільки сумні співи під час похоронів називаються по-грецьки Тренос.

(80) Спочатку чотиригранний стовп, увінчаний зображенням Гермеса. Він ставився у Греції на вулицях, майданах і біля воріт громадських та приватних володінь. Пізніше гермою називали портрети, погруддя.

(81) Шестистопний дактило-спондеїчний вірш, який вживався в героїчному епосі.

(82) Значна сума. 5 мін дорівнювали 500 драхмам.

КНИГА ТРЕТЯ

(1) Епікур.

(2) Точка зору стоїків.

(3) Діалог «Про державу», який вийшов у світ 54 року.

(4) Виданий 198 року закон Порція забороняв піддавати римських громадян тілесним покаранням. Відомі ще два закони Порція про недоторканість особи римського громадянина (193 і 185 років).

(5) Про «imperium militiae», тобто за межами померія, сакральної межі Рима

(6) Старші магістрати (цензор, консул, претор) вибиралися центуріатськими коміціями і чинили «найбільші» ауспіції за участі авгура. Всі інші («молодші») магістрати, яких обирали трибутські коміції, чинили «малі» ауспіції, можливо, без участі авгура

(7) Цензура була введена 443 року. Влада цензорів була значно обмежена Сулою.

(8) Згідно з традицією, в перші роки республіки претори, що командували військом, виконували обов'язки, які пізніше перейшли до консулів.

(9) Тобто зі Сходу, якщо стати обличчям на південь. Це вважалося добрим знаком.

(10) Від згадуваної тут диктатури, яка призначалася на строк не більше шести місяців при наявності особливої небезпеки для держави і закінчувалася по закінченні цього строку, відрізняються диктатури Сули (встановлена 82 р. без обмеження строку) і диктатура Цезаря (48 - 44 pp.).

(11) Інтеррекс. 52 року інтеррекс Сервій Сульпіцій провів обрання Помпея в консули без колегії.

(12) Супротивники Цезаря, зокрема Катон, вважали незаконними його військові дії в Галії.

(13) Про повноваження проконсулів і преторів на війні і в провінціях. Намісники інколи чинили зловживання самі і допускали кричущі зловживання інших.

(14) Трибунат спочатку не був магістратурою. Завданням плебейських трибунів був захист прав плебсу. Права магістратів - право скликати збори громадян і звертатися до народу з промовою. Право законодавчої ініціативи трибуни одержали пізніше. Постанови плебсу називалися плебісцитом.

(15) Постанова сенату називалась сенатус-консультом. У випадку інтерцесії вона записувалася як «senatus auctoritas» («міркування сенату»).

(16) Відкрите і таємне голосування.

(17) Тобто інтеррекса.

(18) На основі закону Цецілія - Дідія 98 року і закону Юнія - Ліцінія 62 року законопроект оголошували народові на форумі за три нундіни (8-денні тижні) до його обговорення в коміціях. Цей акт називався промульгацією («обнародуванням»). Закон Цецілія - Дідія забороняв також включати кілька питань в один законопроект.

(19) Привілеєм називався закон, який видавано було на користь або на шкоду інтересам однієї особи.

(20) Центуріатські коміції («розряди народу»).

(21) Незаконні домагання посад.

(22) Ціцерон наводить слова автора законопроекту, коли той оголошує в коміціях про голосування поданням табличок.

(23) Лакуна. Далі, напевно, говорилося про права консулів.

(24) Про це свідчень нема.

(25) Можливо, натяк на Цезаря, який уперто зберігав у цей час свою проконсульську владу в Галії.

(26) У часи децемвірів, коли не було ні консулів, ні трибунів.

(27) Традиційно вважається, що Ромул обмежив так звану експозицію (звичай залишати новонароджених дітей чоловічої статі напризволяще) лише випадками потворності.

(28) 232 року плебейський трибун Гай Фламіній Непот запропонував розподілити між плебеями землі, завойовані в Цізальпій-ській Галії і Піценській області.

(29) Лівій повідомляє про арешт консулів Постулія Альбіна і Луція Ліцінія Лукула (151 p.).

(30) Супротивник Сули, плебейський трибун 88 року Публій Сульпіцій Руф, запропонував закони: про повернення всіх вигнаних у зв'язку з рухом Сатурніна; про виключення з сенату осіб, обтяжених великими боргами; про приписку нових громадян із числа італіків до всіх 35 триб (а не восьми). Після прийняття цих законів Сула вирушив на Рим і взяв його. Сульпіцій загинув.

(31) Можливо, йдеться про Марка Лівія Друза.

(32) Патрицій Публій Клавдій (Клодій) Пульхр, який із політичних міркувань домагався трибунату, повинен був для цього шляхом усиновлення перейти із патриціанського роду до плебейського. Ціцерон піддає сумніву законність усиновлення Публія Клодія, яке відбулося 59 року при сприянні Цезаря і Помпея.

(33) 80 року диктатор Сула провів закон про позбавлення плебейських трибунів права законодавчої ініціативи й інтерцесії. Колишні трибуни були позбавлені права займати магістратури. Це право було їм повернене Аврелієвим законом 75 року.

(34) 70 року, за першого консульства Помпея і Краса, на основі закону Помпея - Луцінія, трибунам була повернена вся повнота їхньої минулої влади.

(35) Плебейський трибун Марк Октавій. Земельний закон Тіберія Гракха був прийнятий після усунення Октавія.

(36) Гро події 58 року, що передували вигнанню Ціцерона. Армія Цезаря в цей час була поблизу Рима.

(37) Публій Клодій Пульхр, плебейський трибун 58 року.

(38) Придушення руху Катіліни.

(39) Темістокл, Мільгіад, Арістід.

(40) «Влада народу» - центуріатські коміції.

(41) Правом ауспіції зловживали в політичних цілях. Так, 59 року консул Марк Кальпурній Бібул, усунений від діяльності своїм колегою Цезарем, оголосив недійсними всі закони, проведені Цезарем, на тій підставі, що він, Бібул, у цей час споглядав небесні знамення.

(42) Сенат складався з колишніх магістратів, тобто з людей, у минулому обраних коміціями. А оскільки їхнє число було більшим від установленого числа сенаторів, то цензори - на основі закону Овінія 312 року, а пізніше Цезар ввели до сенату своїх прихильників, які не були раніше магістратами.

(43) Постанови сенату мали бути потверджені коміціями. Під час диктатури Сули цей порядок був скасований.

(44) Про керівну роль сенату, за уявленням Ціцерона

(45) Цензори, зобов'язані дбати про чистоту звичаїв, могли виключити з сенату особу, яка зганьбила себе в тому чи іншому відношенні.

(46) Натяк на підкупність сенаторів. 50 року цензори Апій Клавдій і Луцій Кальпурній Пізон виключили з сенату багатьох сенаторів, у тому числі і супротивників Помпея, керуючись політичними міркуваннями. Так само вчинив і Цезар під час своєї диктатури.

(47) Напевно, в утраченій частині діалогу «Про державу».

(48) Плебейський трибун Квінт Габіній провів 139 року закон про таємне голосування при виборах магістраторів. 137 року трибун Луцій Касій Лонгін Равіла провів закон про таємне голосування в центуріатських коміціях при слуханні справ про правоздатність римського громадянина, за винятком справ про державну зраду (закон Касія). Гай Папірій Карбон, трибун 131 року, запропонував проводити таємне голосування при прийнятті законів у коміціях. 107 року трибун Гай Целій Кальд увів таємне голосування при су 4 за державну зраду (закон Целія). Таємне голосування здійснювалося поданням табличок (навощеної дощечки). При виборе х на ній писали ім'я кандидата.

(49) Ця частина діалогу «Про державу» втрачена.

(50) Закон, проведений 119 року Гаєм Марієм, тоді плебейським трибуном. Мова йде про підмостки для голосування, по яких у трибутських коміціях проходили виборці, щоб голосувати відкрито - заявою рахівнику або, пізніше, таємно - опускаючи таблички до кошика

(51) Спосіб обструкції в коміціях і в сенаті: оскільки з настанням темряви збори розпускали, то оратор інколи говорив до заходу сонця.

(52) 59 року Марк Порцій Катон, виступаючи проти Цезаря, відмовився покинути ораторську трибуну. Його звідти стягли силою.

(53) Тобто в центуріатських коміціях.

(54) Клодієві закони 58 року: про права римського громадянина і про вигнання Ціцерона.

© Aerius, 2004




Текст з ae-lib.org.ua

Книга: Марк Туллій Ціцерон Про закони Переклад Володимира Литвинова

ЗМІСТ

1. Марк Туллій Ціцерон Про закони Переклад Володимира Литвинова
2. Книга друга 1. 1. АТИК: Оскільки ми вже достатньо...
3. Книга третя І. 1. МАРК: Отож піду, як і вирішив, за...
4. Фрагменти КНИГА ПЕРША Як всесвіт через...

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate