Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Народ не візьмеш на макуху. Він зоддаля розрізнить чин: І хто є син його по духу, І хто – по духу! – сучий син. / Борис ОЛІЙНИК

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Економічний аналіз (конспект лекцій УДПСУ)


Тема 8. Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства розподілу прибутку, формування та використання фондів підприємства.

8.1. Аналіз складу і динаміки балансового прибутку.

8.2. Аналіз прибутку від реалізації та факторів, які на нього вплинули.

8.3. Аналіз рентабельності.

8.4. Аналіз розподілу та використання прибутку.

8.5. Аналіз розрахунків з бюджетом та позабюджетними платежами.

8.6. Аналіз формування та використання фондів економічного стимулювання.

8.7. Методика підрахунку резервів збільшення суми прибутку та підвищення рентабельності підприємства.

8.8. Методика факторного аналізу прибутку за системою “директ-костінг»

Література:

1. Анализ хозяиственнои деятельности: Учебник /И.А. Белобжецкий, В.А. Белобородова, М.Ф. Дьячков и др./; Под редакцией ВА. Белобородовой, - 2-е изд., перераб. и доп. - М.: Финансы и статистика, 1985. - С. 247-238.

2. Анализ финансово - хозяйственной деятельности предприятий и объединений: Учебник /Под редакцией В.И. Рыбина. - 3-е. изд., перераб. и доп. — М.: Финансы и статистика, 1989.-С. 149-181.;

3. Анализ финансово — хозяйственной деятельности пред. (обьединений); Учебник /Под редакцией Б.А. Раевского. — 2-е. изд., перераб. и доп. —М.: Финансы и статистика, 1988 . — С. 122-155

4. Деркач Д.И. Анализ производственно — хозяйственной деятельности промышленных предприятий, Учебное пособие для подготовки и повышения квалификации ст. бух. пром. предприятии. Издательство 2-е, допол. и перераб. М; Статистика, 1975.- С. 231-245.

5. Савицкая Г.В. Анализ хоз. деятельности предприятия: 2-е изд., перераб. и доп.-Мн.: ИП «Экоперспектива», 1997.-С. 325-375.

6. Зконом. анализ хоз. деят. пред. и об.,: Учебник /Под редакцией С.Б. Барнгольц и Г.М. Тация. - 3-е. изд., перераб. и доп. — М.: Финансы и статистика. 1986. — С. 182-203.

8.1. Аналіз складу і динаміки балансового прибутку

Балансовий прибуток включає в себе результати від реалізації продукції, робіт та послуг, від іншої реалізації, доходи та витрати від позареалізаційних операцій.

Враховуючи неоднорідний якісний склад балансового прибутку, аналіз розпочинається з порівняння його фактичної суми з планом та минулим роком за основними його складовими частинами. Це дозволяє дати загальну оцінку діяльності підприємства (табл.8.1.1.).

Таблиця 8.1.1.

Аналіз складу балансового прибутку

З даних таблиці видно, що план балансового прибутку перевиконаний на 67 тис. грн. або 11,5% (67:583ґ100). Це відбулося за рахунок перевиконання плану від реалізації на 75 тис. грн. або на 12,9% (75:583ґ100) за рахунок одержаних засобів від іншої реалізації та від позареалізаційних операцій на 8 тис. грн. (2+6).

У процесі подальшого аналізу необхідно розглянути прибуток за елементами, з’ясувати як ці елементи впливають на виконання плану прибутку від реалізації та прибутку від іншої реалізації, а також причин виникнення доходів і витрат від позареалізаційних операцій.

При аналізі необхідно також вивчити динаміку балансового прибутку. При цьому необхідно врахувати інфляційні фактори зміни її суми. Для цього виручку корегують на середньозважений індекс зростання цін на продукцію в середньому по галузі, а затрати по реалізованій продукції зменшують на їх приріст у результаті підвищення цін на спожиті ресурси за період, що аналізується.

8.2. Аналіз прибутку від реалізації продукції та факторів, які на нього вплинули

Основну частину прибутку підприємство отримує від реалізації продукції та послуг. У процесі аналізу вивчають динаміку виконання плану прибутку від реалізації продукції і визначають фактори зміни його суми.

Аналіз виконання плану прибутку від реалізації продукції необхідно розпочати з перевірки обгрунтованості планових показників собівартості та прибутку, випуску та реалізації продукції. Це дасть можливість встановити причини відхилень фактичного прибутку від реалізації від планового. Для цього складають баланс ТП та її собівартості (табл. 8.2.1. )

Таблиця 8.2.1.

Баланс товарної продукції

З даних таблиці видно, що весь позаплановий прибуток отримано за рахунок випуску ТП /77 тис. грн. /. За рахунок зміни продукції в залишках на початок і кінець року прибуток зменшився лише на 2 тис. грн. /2-4/.

Потім необхідно проаналізувати вплив факторів на прибуток від реалізації. Прибуток від реалізації продукції вцілому по підприємству залежить від:

обсягу реалізації продукції;

собівартості реалізованої продукції;

зміни оптових цін на матеріальні ресурси і ТП;

зміни структури і асортименту продукції.

Для аналізу складаємо табл.8.2.2.

Таблиця 8.2.2.

Аналіз виконання прибутку від реалізації продукції за звітний рік

З даних таблиці видно, що план прибутку від реалізації продукції перевиконано на 12,86% (658/583ґ100-100) або на 75 тис. грн. На це відхилення прибутку від плану вплинули такі фактори:

1) обсяг реалізованої продукції.

Вплив обсягу реалізації продукції на прибуток можна розрахувати 2 способами:

Перший спосіб. Вплив зміни обсягу реалізації продукції визначається шляхом множення % перевиконання плану реалізації на плановий прибуток. % виконання плану визначається шляхом порівняння фактичного обсягу реалізації продукції в цінах плану /гр.2/ без ПДВ, АЗ з планом /гр.1/ = 5996/5920ґ100=101,28%. Тобто план перевиконано на 1,28% (101,28-100), що забезпечило підприємству додатковий прибуток 7,5% тис.грн. (1,28ґ583)/100)).

Другий спосіб

1. Знаходимо % виконання плану по реалізації

5996/5920=1,0128

2. Плановий прибуток корегуємо на виконання плану за обсягом реалізації

583ґ1,0128=590,46 (тис.грн.)

3. Різниця між отриманою сумою прибутку та плановим прибутком показує вплив прибутку на зростання обсягу реалізації 590,46-583=7,46»7,5 тис.грн.

2) собівартість реалізованої продукції.

Вплив цього фактору визначається шляхом порівняння фактичної собівартості (гр.3) з плановою, перерахованої на фактично реалізовану продукцію (гр.2).

За рахунок зміни собівартості реалізованої продукції прибуток збільшився на 61 тис.грн. (5338-5399=-61), в тому числі:

а) за рахунок зміни виробничої собівартості прибуток збільшився на 63 тис. грн. (5335-5398=-63);

в) за рахунок зміни позавиробничих витрат прибуток зменшився на 2 тис. грн. (3-1=+2).

3) зміна оптових цін на матеріальні ресурси і ТП

Вплив цього фактора визначається шляхом порівняння фактичної виручки від реалізації, за виключенням ПДВ, АЗ, з виручкою від тієї ж продукції за цінами, прийнятим в плані (гр.2).

У даному випадку за рахунок зміни оптових цін прибуток не збільшився (5996-5996=0).

4) зміна структури та асортименту продукції

Вплив цього фактору знаходимо за допомогою сальдового методу:

75=7,5+61+0+Х

х=75-7,5-61=6,5 (тис. грн.)

Загальний вплив факторів:

7,5+61+0+6,5=75 тис. грн.

8.3. Аналіз рентабельності

Рентабельність – це показник, який характеризує рівень прибутковості. На практиці застосовуються різні показники рентабельності (рис 8.3.1)

Рис. 8.3.1. Показники рентабельності та методика їх розрахунку

При аналізі рентабельності необхідно порівняти фактичний їх рівень з плановим (табл. 8.3.1. ).

Таблиця 8.3.1.

Аналіз рентабельності

З даних таблиці 8.3.1. видно, що загальна рентабельність за звітом вища від планової на 0,89%, а від поточних витрат – на 1,4%.

Потім при аналізі розраховуємо вплив різних факторів на рівень рентабельності. Наприклад, на загальну рентабельність впливають такі фактори як балансовий прибуток і середньорічна вартість основних виробничих фондів. Для розрахунку впливу цих факторів на рентабельність застосовуємо метод ланцюгових підстановок (табл. 8.3.2.)

Таблиця 8.3.2.

Розрахунок впливу факторів на рентабельність

Баланс факторів – 0,73+0,16=0,89

8.4. Аналіз розподілу і використання прибутку

Після сплати податків прибуток розподіляється так: одна частина використовується на розширене виробництво, інша – на матеріальне заохочення робітників. Створюється також резервний фонд.

Для підвищення ефективності виробництва дуже важливо, аби при розподілі прибутку було досягнуто оптимальності у задоволенні інтересів держави та робітників.

У процесі аналізу необхідно вивчити виконання плану по розподілу та використанню прибутку, для того фактичні дані про виконання прибутку за всіма напрямами порівнюються з даними плану та з’ясовуються причини відхилення від плану за кожним напрямом використання прибутку (табл. 8.4.1. ).

Таблиця 8.4.1.

Аналіз розподілу та використання прибутку

Сума відрахувань прибутку до різних фондів дорівнює добутку чистого прибутку та коефіцієнту (частки) відрахувань до відповідних фондів. Отже, для розрахунку впливу факторів можна використати один із прийомів детермінованого факторного аналізу (табл. 8.4.2.).

Таблиця 8.4.2

Розрахунок впливу факторів на розмір відрахувань

до фондів підприємства

Аналіз розрахунку прибутку завершується загальною оцінкою ефективності використання та виконання зобов’язань перед бюджетом.

8.5. Аналіз розрахунків з бюджетом та позабюджетних платежів

Підприємства розраховуються з бюджетом по податку на прибуток, ПДВ, АЗ і т.д., сплачує внески до фонду сприяння зайнятості тощо.

Джерелами інформації є ф.№2, планові розрахунки, дані аналітичного обліку тощо.

При аналізі необхідно проаналізувати склад і структуру всіх податків, внесків до бюджету (табл. 8.5.1. )

Таблиця 8.5.1.

Аналіз складу та структури податків, внесків до бюджету

Аналогічна таблиця складається по розрахунках із позабюджетними платежами.

У процесі подальшого аналізу необхідно розрахувати вплив факторів на кожен вид податків. Ці фактори будуть різні на кожен вид податків, так як останні відрізняються між собою за базою та ставками оподаткування.

8.6.Аналіз формування та використання фондів економічного стимулювання

Фонди економічного стимулювання (ФЕС) – важливий економічний важіль посилення зацікавленості робітників у підвищенні ефективності виробництва. При аналізі слід пам’ятати, що фонди економічного стимулювання (фонд розвитку виробництва, науки і техніки, фонд соціального розвитку, фонд матеріального заохочення тощо) утворюються з прибутку після розрахунків з бюджетом по податках згідно до чинного законодавства та статуту підприємства. Питання про види фондів, % відрахування вирішується підприємством самостійно, але повинно бути зафіксовано в установчих документах.

У процесі аналізу вивчається структура фондів, визначаються причини відхилень від плану.

При аналізі формування і використання ФЕС необхідно порівняти звітну суму з плановою, з попереднім роком, а потім розрахувати вплив факторів на отримане відхилення.

Методика аналізу формування ФЕС розглянута при аналізі розподілу та використання прибутку.

При аналізі формування коштів розвитку виробництва, науки і техніки необхідно перевірити повноту проведення відрахувань до цього фонду, а також ефективність витрачання його коштів на фінансування робіт по технічному переозброєнню виробництва.

При аналізі використання фонду матеріального заохочення необхідно вивчити основні напрями його використання з урахуванням завдань, що постають перед трудовим колективом, а також проаналізувати розподіл коштів фонду за категоріями працюючих і структурним підрозділам.

При аналізі використання коштів фонду соціального розвитку необхідно фактичне використання коштів фонду соціального розвитку порівняти за згодою з трудовим колективом, кошторисами, маючи на увазі необхідність забезпечення, перш за все, коштами будівництво житла, дитячих дошкільних закладів, профілакторіїв тощо.

8.7.Методика підрахунку резервів збільшення суми прибутку та підвищення рентабельності підприємства

Резерви збільшення суми прибутку визначаються за кожним видом товарної продукції. Основними їх джерелами є збільшення обсягу реалізації продукції, зниження її собівартості, підвищення якості продукції тощо (рис. 8.7.1.).

Рис. 8.7. 1. Блок-схема підрахунку резервів збільшення прибутку від реалізації продукції

Для визначення резервів зростання прибутку за рахунок збільшення обсягу реалізації продукції (табл. 8.7.1.) необхідно виявлений раніше резерв помножити на фактичний прибуток у розрахунку на одиницю продукції відповідного виду.

Таблиця 8.7.1.

Резерви зростання прибутку за рахунок збільшення обсягу реалізації продукції

Для визначення резервів зростання прибутку за рахунок зниження собівартості продукції потрібно виявлений раніше резерв зниження собівартості кожного виду продукції помножити на можливий обсяг її продажу з урахуванням резервів його зростання (табл. 8.7.2.)

Таблиця 8.7.2

Резерви зростання прибутку за рахунок зниження собівартості продукції

Для визначення резервів збільшення прибутку за рахунок покращення якості ТП необхідно зміни питомої ваги кожного сорту помножити на відпускну ціну відповідного сорту, результати додати і отримані зміни середньої ціни помножити на можливий обсяг реалізації продукції (табл. 8.7.3.)

Таблиця 8.7.3.

Резерви зростання прибутку за рахунок покращення якості продукції по виробу "Д"

Сума прибутку зросте на 533 млн.грн. (+20ґ26658 (табл. виріб. ”Д”))

Потім необхідно узагальнити всі виявлені резерви зростання прибутку (табл. 8.7.4.)

Таблиця 8.7.

Узагальнення резервів збільшення суми прибутку

Основними джерелами резервів підвищення рівня рентабельності продажу є збільшення суми прибутку від реалізації і зниження собівартості ТП. Для підрахунку резервів може бути використана формула:

8.8. Методика факторного аналізу прибутку за системою “директ-костінг”

Аналіз прибутку за системою “директ-костінг” базується на поділі всіх затрат на змінні та постійні та на категорії маржинального доходу. Ця методика широко застосовується у країнах з розвинутими ринковими відносинами і дозволяє більш вірно обчислювати вплив факторів на зміну суми прибутку, так як вона враховує взаємозв'язок обсягу виробництва (продаж), собівартості та прибутку.

При застосуванні цієї методики у зарубіжних країнах використовують миржинальний аналіз, в основі якого лежить маржинальний доход.

Маржинальний доход (МД) - це сума прибутку (П) і постійних затрат підприємства (Н).

МД=П+Н

Звідси П= МД-Н

За допомогою цієї формули можна розрахувати суму прибутку, якщо відомі величини маржинального доходу та постійних затрат.

Замість маржинального доходу можна використати виручку (ВР) питому вагу маржинального доходу в ній (Ду).

Якщо, МД=ВРґДу, то П=ВРґДу-Н

Ця формула застосовується коли необхідно проаналізувати прибуток від реалізації кількох видів продукції.

При аналізі прибутку від реалізації одного виду продукції застосовують модифіковану формулу визначення прибутку:

П= К(Ц- V)-Н

де: К - обсяг продукції у натуральних одиницях (кількість продукції);

Ц - ціна;

V - змінні витрати;

Н - постійні витрати.

Ця формула дозволяє визначити вплив на прибуток, зміни кількості реалізованої продукції, ціни, рівня перемінних та змінних витрат. Для аналізу складаємо таблицю 8.8.1.

Таблиця 8.8.1.

Аналіз факторного аналізу прибутку по виробу А

З даних таблиці 8.8.1. видно, що прибуток по виробу А зменшився порівняно з планом на 2305 млн. грн., у тому числі за рахунок зміни: (табл.8.8.2.)

- кількості реалізованої продукції - зменшився на 1870 млн. грн.;

- ціни реалізації - збільшився на 970 млн. грн.;

- змінних витрат - зменшився на 1455 млн. грн.;

- суми постійних витрат - збільшився на 50 млн. грн.

Таблиця 8.8.2.

Розрахунок впливу факторів на прибуток

8.9. Методика аналізу рентабельності за системою "директ-костінг”

Діюча методика аналізу рентабельності не відображає взаємозв'язку "обсяг- затрат - прибуток". За даною методикою рівень рентабельності не залежить від обсягу продажу, так як при зміні обсягу продаж рівномірно відбувається зміна прибутку і суми витрат. Насправді й прибуток, і витрати підприємства не змінюється пропорційно обсягу реалізації, так як частина витрат є постійними.

Тому методика аналізу рентабельності за системою "директ-костінг" має переваги, так як при її використанні враховується взаємозв'язок обсягу продажу, витрат і прибутку. Це забезпечує більш точне обчислення впливу факторів, а значить забезпечує більш високий рівень планування і прогнозування фінансових результатів. Розглянемо методику аналізу окремих видів продукції за системою “директ-костінг”.

При аналізі рентабельності по системі "директ-костінг" застосовують факторну модель:

де Кі- рентабельність і -виробу ;

Пі -прибуток і -виробу ;

Зі- затрати і -виробу ;

Кі - кількість і -виробу ;

ІЦ- ціна і -виробу ;

Уі - змінні витрати і -виробу ;

Ні - постійні витрати і -виробу.

Для аналізу впливу факторів на рентабельність за системою "директ-костінг" застосовуємо вихідні дані таблиці 8.8.1.

Для розрахунку впливу факторів на рентабельність складемо аналітичну таблицю 8.9.1.

Таблиця 8.9.1.

Аналіз впливу факторів на рентабельність за системою “директ-костінг”

З даних таблиці 8.9.1 видно, що фактична рентабельність, порівняно з планом, знизилася на 9,45%(15,55-25). Це відбулося за рахунок зміни:

- кількості реалізованої продукції - рентабельність знизилась на 6,25%;

- ціни реалізації - рентабельність зросла на 4,75%;

- змінних витрат -рентабельність знизилася на 8,21%;

- постійних витрат -рентабельність зросла на 0,26%.

Книга: Економічний аналіз (конспект лекцій УДПСУ)

ЗМІСТ

1. Економічний аналіз (конспект лекцій УДПСУ)
2. Тема 1. Предмет, метод та види економічного аналізу
3. Тема 2. Організація аналізу та його інформаційне забезпечення
4. Тема 3. Аналіз використання матеріальних ресурсів
5. Тема 4. Аналіз стану та використання основних фондів, їх впливу на обсяг продукції
6. Тема 5. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів підприємства і витрат на оплату праці
7. Тема 6. Аналіз виробництва та реалізації продукції, розрахунків з покупцями
8. Тема 7. Аналіз витрат і собівартості промислової продукції
9. Тема 8. Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства розподілу прибутку, формування та використання фондів підприємства.

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate