Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Ніщо так не полегшує вибір, як його відсутність. / Юрій Меліхов

Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Плутарх Тіберій і Гай Гракхи Переклад Й. Кобова


ПРИМІТКИ

ТІБЕРІЙ ГРАКХ

1. Тіберій Семпроній Гракх - цензор 169 р. до н. є., консул 177 і 163 р. до н. є. Тріумфи йому були дозволені за перемоги в Іспанії і за остаточне підкорення Сардінії й Корсіки.

2. У 154 р. до н. є. [421]

3. Діоскурн - сини Зевса й Леди; смертний Кастор і безсмертний Полідевк, брати прекрасної Єлени. Появлялися вони як помічники в битвах на білих конях.

4. Клеон (див. комент. 107 до життєпису Перікла).

5. Марк Лівій Друз, народний трибун 122 р. до н. є., противник Гая Гракха.

6. Йдеться, мабуть, про флейти.

7. Тіберій Гракх народився бл. 162 р. до н. є.

8. Авгури - жерці, які розгадували волю богів по польоту птахів.

9. Аппій Клавдій Пульхр - консул 143 р. до н. є., цензор 137 р. до н. є. Сенатора, який першим фігурував у списках сенаторів, консули насамперед питали про його думку при голосуванні в сенаті.

10. Полівій. Загальна історія, XXXI, 27.

11. Мова про Третю Пунічну війну (149-146 рр. до н. є.), яка закінчилась зруйнуванням Карфагена. Римською армією командував тоді Публій Корнелій Сціпіои Емішан Африканський.

12. Гай Фанній - консул 122 р. до н. є., противник Гая Гракха, автор літопису, змістом якого була історія Рима від заснування міста до часів, сучасних автору.

13. На 137 р. до н. є.

14. Нуманція - місто у північній Іспанії, центр повстання іспанських племен проти римських поневолювачів. Остаточно придушив повстання і взяв Нуманцію Сціпіон Молодший у 133 р. до н. є.

15. У 321 р. римське військо, очолюване консулами Спурієм Постумієм Альбіном і Тітом Ветурієм Кальвіном, було замкнуте в Кавдінському міжгір'ї і змушене здатись на ласку переможця. Римлянам довелося пройти під ярмом, що вважалось великою ганьбою. Сенат відмовився ратифікувати договір римських полководців з саммітами (одним з італійських племен) .

16. Софістами називались у греків платні вчителі красномовства і філософії. Тут маються на увазі Діофан і Блоссій, про яких мовиться в наступному розділі.

17. Мова про аграрні закони народних трибунів Секстія і Лшінія, ухвалені в 367 р. до н. є. Ю г є р - римська міра' площі, приблизно четверта частина гектара.

18. Гай Лелій, народний трибун в 151 р. до н є., тоді виступив з земельним законопроектом.

19. На 133 р. до н. є.

20. Діофан був уродженцем Мітілени, міста на Лесбосі, Блоссій походив з міста Кум у Кампанії неподалік Неаполя.

21. Антіпатр з Тарса в Малій Азії - філософ стоїчного напрямку.

22. У храмі Сатурна на римському форумі містилася державна скарбниця і архів.

23. Клієнтами називали в Стародавньому Римі незаможних громадян і вільновідпущеників, котрі віддавали себе під опіку якоїсь впливової особи, за що були зобов'язані робити їй певні послуги: під час виборів, у суді, супроводити на публічні виступи, приходити вранці з привітанням тощо. [422]

24.Обол - давньогрецька мідна монета, 1/6 частина драхми, вартістю відповідала римському денарію.

25. Публій Корнелій Сціпіон Назіка, консул 138 р. до н. є., противник реформ Гракха, його двоюрідний брат.

26. Аттал III Філометор (138-133 рр. до н. є.), умираючи, заповідав своє царство (в північно-західній частиш Малої Азії) Риму.

27. Мова про Квінта Цецілія Метелла Балеарського, консула 123 р. до н. є., який розгромив піратів, що мали свої бази на Бале-арських островах.

28. Луцій Тарквіній Гордий, останній, за переказом, римський цар, вигнаний з Рима в 509 р. до 11. є.

29. Йдеться про весталок - жриць богині домашнього вогнища Вести, їхнім обов'язком було підтримувати в храмі вічний вогонь. Весталки давали обітницю дотримуватись дівоцтва; за порушення цієї обітниці їх заривали живцем у землю.

30. Марк Фульвій Флакк - консул 125 р. до н. є., народний трибун 122 р., прихильник Гая Гракха,.загинув разом з ним.

31. Публій Муцій Сцевола, консул 133 р. до н. є.

32. Арістонік - позашлюбний син пергамського царя Евмена П, звідний брат Аттала III, не визнав його заповіту, очолив у 133-129 рр. до н. є. антиримське повстання в Пергамі. Повсталі хотіли створити «державу сонця», де б усі були рівні між собою. Повстання було придушене, Арістонік потрапив у полон і в Римі був страчений.

33. Корнелій Непот (І ст. до н. є.) - римський історик, автор біографій знаменитих людей.

34. Децим Юній Брут, консул 138 р. до н. є. Лузітани - жителі Лузітанії (сьогоднішної Португалії).

35. Гомер. Одіссея,І, 47 (переклад Бориса Тена).

36. Плутархів життєпис Сціпіона Молодшого не зберігся.

ГАЙ ГРАКХ

1. Тіберій Гракх загинув 133 р. до н. є.

2. Тобто 126 р. до н. є.

3. Ціцерон. Про ворожіння, І, 26.

4. Міціпса - цар Нумідії, країни в північній Африці, вірний союзник римлян.

5. У 124 р. до н. є.

6. Цензори - див. комент. 34 до життєпису Красса.

7. Фрегелли (нині Черраво) - місто в Лації на південний схід від Рима. У 125 р. там спалахнуло повстання, коли було відмовлено в наданні прав латинам римського громадянства. Повстання придушив претор Луцій Онімій, пізніший убивця Гая Гракха.

8. Марсове поле - велика рівнина (не забудована в той час) на березі Тібру. Тут відбувалися гімнастичні і військові змагання, а також вибори вищих службових осіб.

9. Серед десяти вибраних трибунів на 123 р. до н. є. Гай Гракх був четвертим щодо числа зібраних голосів.

10. Фаліски - жителі міста Фалерії, розташованого на південь від [423] Рима. У 124 р. до н. є. вони зневажили римського народного трибуна Генуція.

11. Мова про Г. Ветурія, консула в 455 р. до н. є.

12. Вершники - соціальний стан у Стародавньому Римі, торгово-фінансова аристократія.

13. Сенат збирався в спеціальному будинку, званому Гостілійовою ку-рією. Народні збори відбувалися на місці, званому Комщієм; у II ст. н. є. народні збори перенесено на форум (первісно торгова площа); тут у його західній частині містилася трибуна - ораторське підвищення, оздоблене носами ворожих кораблів.

14. Римська миля дорівнювала 1478,7 м, грецький стадій - приблизно 185 м.

15. На 122 р. до н. є.

16. Тарент (нині Таранто) - велике місто в Італії на березі Тарентської затоки. Капуя - одне з найстаріших і найбільших міст Кампанії, країни в Середній Італії.

17. Натяк на комедію Арістофана «Вершники», де Ковбасник і Клеон наввипередки старались догодити народу.

18. Законопроект Гая Гракха про надання прав римського громадянства латинам (жителям Лація) зустрів опір як у сенаті, так і на народних зборах, бо римський народ не хотів поступитися бодай частиною своїх прав.

19. Сціпіон Африканський Молодший помер у 129 р. до н. є. Ходили чутки, начебто вбивцю (серед яких нібито були Фульвій і Гай Гракх) впустила в спальню Сціпіона його дружина Семпронія, рідна сестра Гракхів.

20. Сардонічний сміх - в'їдливий, злісний сміх; цей вислів виник, як гадали в античності, від назви острова Сардінії (отже, «сардонічний» - те саме, що й «сардінський»), де росла дуже гірка трава, яка спотворювала риси обличчя.

21. Луцій Опімій вступив на посаду консула 1 січня 121 р. до н. є.

22. Мова про прийняту тоді вперше в історії Риму надзвичайну постанову сенату, яка оголошувала державу в небезпеці й надавала консулові надзвичайні повноваження.

23. Марк Фульвій Флакк був посланий сенатом у Галлію, щоб придушити повстання.

24. Авентінський горб - один із семи горбів стародавнього Рима.

25. Жезл окличника або посланця, який ішов до противника з пропозиціями миру.

26. Дерев'яний міст - найстаріший міст на р. Тібрі в Римі. Кам'яний міст (т. зв. Емішїв міст) було зведено в 173 р. до н. є.

27. Фурії - у римській міфології богині помсти (те саме, що в грецькій Ерінії), які переслідували людей за провини.

28. Римський фунт дорівнював 327,5 г.

29. Храм Згоди побудував ще в IV ст. до н. є. Камілл на відзначення примирення плебеїв з патриціями. Опімій за згодою сенату зніс старий храм і побудував новий за рахунок конфіскованого майна прихильників Гая Гракха.

30. Югурта, племінник нумідійського царя Міціпси, умертвив двох [424] його синів, законних спадкоємців престолу, заволодів Нумідією, вів з Римом тривалу війну (110-105 рр. до н. є.). Широко користувався підкупом, зокрема римських сановників.

31. Мізен (нині Мізено) - місто в Кампанії, на морському узбережжі неподалік Неаполя.

ПОРІВНЯННЯ

1. Платон. Держава, IV, 426 с. у

2. Піфійський бог - Аполлон, знаменитий храм якого в Дельфах біля підніжжя гори Парнасу знаходився в місцевості, званій у сиву давнину Піфо.

© Aerius, 2004
Текст з ae-lib.org.ua

Книга: Плутарх Тіберій і Гай Гракхи Переклад Й. Кобова

ЗМІСТ

1. Плутарх Тіберій і Гай Гракхи Переклад Й. Кобова
2. ГАЙ ГРАКХ 1. Гай Гракх після смерті' брата спочатку, чи то...
3. (ПОРІВНЯННЯ) 1. Тепер, коли наша розповідь підійшла до...
4. ПРИМІТКИ ТІБЕРІЙ ГРАКХ 1. Тіберій Семпроній...

На попередню


Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate